İran, Bitcoin i değişim aracı olarak kullanan ilk ülke oldu

0 3

 

İran kendi yetki alanı içinde Bitcoini yasal değişim aracı olarak oluşturan ilk ülke oldu. Bu karar yenilenen ABD yaptırım dalgalarının ardından geldi.

İran yerel basında Perşembe günü çıkan haberlere göre ithalatta Bitcoin kullanma kararı aldı.

İran hükümeti ülkenin para birimi hem ABD yaptırımlarından hem de koronavirüs pandemisinden dolayı değer kaybetmeye devam ederken madencilerin kripto para birimlerini uluslararası ticaret için İranın finans mekanizmasına yönlendirebilmesi amacıyla kripto düzenlemelerini değiştirdi.

İran yalnızca yasal olarak üretilen BTC istiyor

Iran Mail İslam Cumhuriyeti Haber Ajansından (IRNA) bir rapora atıfta bulunarak değiştirilen mevzuatın İran Merkez Bankası (CBI) ve İran Enerji Bakanlığının ortak bir önerisi olduğunu bildirdi.

Yönetmelik diğer ülkelerden yapılan ithalatın finansmanı için yalnızca İranda yasal olarak çıkarılmış kripto para biriminin kullanılacağını öngörüyor. Bu kripto madencilerinin üretilen BTCyi doğrudan İranın merkez bankasına satmak zorunda oldukları anlamına geliyor.

Raporda “Madencilerin orjinal kripto para birimini doğrudan ve CBI tarafından tanıtılan kanallara izin verilen sınır dahilinde tedarik etmesi gerekiyor” bilgisine yer verildi.

Her madenci için yasal sınır madencilik faaliyetlerinde tükettikleri sübvansiyonlu elektrik düzeyine ve Enerji Bakanlığının talimatlarına göre belirlenecek.

Hükümetin kripto para birimleri için düzenleyici bir çerçeve yayınladığı Ağustos 2019a kadar İranda Bitcoin ticareti yasa dışı iken o zamandan beri ülke kripto para birimlerine karşı açık fikirli bir bakış açısına sahip olduğunu gösterdi. Hükümet madencilere kripto madenciliği işlemlerini teşvik ederken aynı zamanda yasadışı madenciliği caydırmak için özel enerji dahi sağladı.

Ocak ayında 1000den fazla Bitcoin ve kripto madenciliği ekipmanı lisansı yayınladıktan sonra hükümet geçen ay ülkedeki madencilere üç enerji santrali sunduğunu duyurdu.

ABD Yaptırımlarından Kaçınma

ABD Doları küresel piyasada bir araç para birimi olarak hareket ederken İran Bitcoin kullanmanın Trump yönetimi tarafından uygulanan tüm kısıtlamaları boykot etmelerine yardımcı olacağına inanıyor.

Bu İranı Bitcoini uluslararası bir değişim aracı olarak resmen ilan eden dünyadaki ilk ülke yapıyor. Bu arada diğer ülkeler bir merkez bankası dijital para birimini araştırmak ve geliştirmek için çalışmayı sürdürüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku