İran Son Darbeyi Vurdu: Bitcoin (BTC) Madenciliği Askıya Alındı!

49

İran’da Bitcoin (BTC) ve kripto madenciliğine yönelik süregelen baskılar, hükümetin yaz boyunca üretim faaliyetlerini yasaklamasıyla yeni bir boyuta ulaştı.

 İran yaz aylarında elektrik sıkıntısı yaşamak istemiyor

Bloomberg’in raporuna göre, Başkan Hassan Rouhani, Çarşamba günü devlet televizyonunda yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, ülkedeki Bitcoin madenciliğine yönelik kapsamlı yasağı duyurdu. Ülke çapındaki yasağın Eylül ayına kadar süreceği ve hükümetin elektrik talebinin en yoğun olduğu sıcak yaz aylarında iç tüketim ile ilgili herhangi bir sorun yaşamak istemediği bildirildi.

Başkan Ruhani, yaptığı konuşmada, İran‘daki kripto para madenciliği faaliyetlerinin yüzde 85’inin lisanssız olduğunu iddia etti. Nitekim, geçtiğimiz günlerde yetkililer ev elektriği ile Bitcoin madenciliğini yakaklamışlardı.

İran, yasadışı kripto madenciliği faaliyetleriyle aylarca uğraştıktan sonra 2020’de kripto para madenciliği sektörünü kamulaştırma sürecini başlattı. Ocak 2020’de İran, ülkede kripto para birimi madenciliği için yaklaşık 1.000 lisans verdi. Mayıs ayının başlarında, İran istihbaratının ülkede yasadışı büyük ölçekli kripto madenciliği operasyonları için sert operasyonlar yaptığına dair raporlar ortaya çıktı.

Bitcoin madenciliği yeni darbeler alıyor

Kripto para madencileri, İran’da yaşanan  büyük elektrik kesintilerinin nedeni olarak gösteriliyor. Nisan ayında Çinli yatırımcılar, yerel elektrik arzının büyük bir bölümünü tükettiğine dair şikayetler üzerine dört ay süreyle kapatıldıktan sonra ülkenin en büyük Bitcoin madencilik tesisini yeniden hizmete açtı.

Elektrik arzındaki kesintilerin yanı sıra, İran’daki kripto madenciliği faaliyetindeki artış, ülkenin kötüleşen hava kalitesiyle de bağlantılı. Başkan Ruhani’nin yasağı, Tahran’daki rejim için yıllık 1 milyar dolarlık gelir sağlayan Bitcoin madenciliği sektörüne darbe vurabilir. İran’ın kripto para benimseme hamlesi,  Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan hırpalayıcı ekonomik yaptırımları atlatmanın bir yolu olarak görüldü.

İran’ın kripto para madenciliğine yönelik yasağı, Çin’de daha geniş bir kripto para madenciliği yasağı raporlarının hemen ardından geldi. Bu arada, Kuzey Amerika’daki madencilerin daha çevre dostu operasyonlara doğru ilerlemenin yollarını aradıkları bildiriliyor.

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku