Internet Archive, yayıncıların telif hakkı ihlali iddiasıyla karantina projesini erken kapattı

0 0

İnternet Arşivi (IA) büyük yayınevleri New Yorkun Güney Bölgesinde yasal bir şikayette bulunduktan sonra ücretsiz e-kitaplar sunan geçici çevrimiçi hizmetini kapatıyor.

IAdan yapılan açıklamaya göre Ulusal Acil Durum Kütüphanesi (NEL) planlanan kapanış tarihinden 14 gün önce 16 Haziranda kapanacak . 

Dava – Hachette HarperCollins Penguin Random House ve Wileyden – IAnın servise yüklenen bazı kitapların lisans sürümlerini ihmal ederek kasıtlı telif hakkı ihlali yaptığını iddia etti. Dosyalama sadece IAnın NEL teklifini değil aynı zamanda COVID-19 karantinasına bir cevap olan Open Library programının tamamını da kapsıyor. 

IA şikayet nedeniyle NEL teklifini iki hafta erken bitirmeyi seçtiğini ancak başka bir dijital kütüphanenin acil durum modeli HathiTrusta dayalı kontrollü dijital krediler sağlamaya devam edeceğini söyledi.

IA “Şikayet dijital kitaplara sahip olan ve ödünç veren herhangi bir kütüphanenin kavramına saldırıyor ve dijital dünyada bir kütüphanenin ne olduğu fikrine meydan okuyor. Bu dava başlangıçta NEL ile ilgili endişelerini dile getiren ancak sonuçta fiziksel okullarından ve kütüphanelerinden kopan insanlara erişim sağlamak için bizimle çalışmaya karar veren bazı akademik yayıncıların aksine duruyor.” açıklamalarını yaptı.

Şikayeti getiren dört yayıncı New York Timesın bildirdiği gibi IAya hukuki yanıtta yardımcı olan Amerikan Yayıncılar Birliği üyesi olarak biliniyor. IA firmaların şikayetlerini bırakmalarını ve özveriyle çalışmayı tercih etmelerini umduklarını söyledi. Ancak IA şikayete nasıl yanıt vermeyi planladığını belirtmedi.

Grup “Burada benzer bir işbirliğinin mümkün olduğunu ve yayıncıların pahalı saldırılarını önlediğini umuyoruz” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku