İnstagram Femoneninden Büyük Vurgun! 20 Yıl Hapsi İsteniyor!

0 92

Ünlü Instagram fenomeni, takipçilerinden 2,5 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC) alarak takipçilerini dolandırmakla suçlanıyor.

33 milyon dolarlık net değeri ile övünen ve “dağıttığı nakit hediyeler” ile tanınan Filistin kökenli Amerikalı sosyal medya fenomeni Jay Mazini, Adalet Bakanlığı tarafından 1 milyon takipçisinden bazılarını dolandırmakla suçlanıyor. Mazini, takipçilerini Bitcoin’lerini normal fiyatından daha fazla satın almak vaadiyle dolandırdığı ortaya çıktı.

Savcılık, bir gün önce Brooklyn Federal Mahkemesine yapılan şikayeti takiben 24 Mart’ta suçlamaları açıkladı. FBI Sorumlu Direktör Yardımcısı William F. Sweeney, davayla ilgili FBI soruşturması halen devam ediyor dedi ve şunları ekledi:

“Mazini, kurbanlarına Bitcoin’leri için abartılı fiyat teklifleri sunu ve onları ikna etmek için somut bir zemin oluşturdu. Sosyal medya nedeniyle insanların güvenini kazanan fenomenler halk tarafından bazen tapılacak seviyede el üstünde tutuluyor. Bu güven ve hayranlık şu an şahit olduğumuz milyon dolarlık bir dolandırıcılıkla sonuçlandı malesef. İnsanların bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor.”

20 Yıl Hapis Cezası

Elde edilen belgelerine göre, fenomen, takipçilere Bitcoin için piyasa değerin yüzde 3,5 ila yüzde 5’i arasında daha fazla  ödeme yapmayı teklif etti ve geleneksel kripto borsalarının  Bitcoin satışlarını sınırladığını iddia etti.

İddia edilen dolandırıcılık, Ocak-Şubat ayları arasında gerçekleşti ve influencer, Twitter ve Instagram’da takipçilerine kampanyalar başlattı. Bu süre zarfında Bitcoin’in fiyatı yaklaşık 29 bin dolar’dan 49 bin dolar’ın üzerine çıktı. Şikayete göre, Bitcoin 14 Şubat’ta 47 bin dolar civarında iken, fenomen Bitcoin’i 52.500 $dolar’dan satın almayı teklif etti.

Mazini’nin hayranlarından Bitcoin’i aldıktan sonra, sahte ödeme makbuzları gönderdi. Hayranlarına ya hiç ya da eksik ödeme yaptığı ortaya çıktı.23 Mart’ta yapılan şikayete göre, Mazini, takipçilerinden biriyle 2.56 milyon dolar ‘a 50 BTC satın aldı.

Mazini şu anda New Jersey’de ttuklandı ve suçlu bulunduğu takdirde 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku