İngitere Kripto Para Piyasasında Lider Ülke Olabilir

0 3

İngilterenin Brexit sonrası planlarının bir parçası olarak Finansal Davranış Otoritesi (FCA) eski Wordplay Group CEOsu Ron Kalifanın tavsiyelerine dayanarak ülkenin Fintech sektörüne yaklaşımını detaylandıran yeni bir inceleme raporu yayınladı. Kalifa yetkilileri hükümetten ve düzenleyici geçmişlerden gelen deneyimli insanlardan oluşacak bir dijital ekonomi özel görev komitesi kurmaya çağırdı. Bu özel görev komitesi sektördeki tıkanıklıkların üstesinden gelmek için politikalar üzerinde çalışmaya odaklanacak.

Kalifa’nın incelemesine göre İngiltere’nin fintech sektörü küresel pazar payının yüzde 10unu ve 15 milyar doları aşan gelirini temsil ediyor. Birleşik Krallık şirketlerinin finansal hizmetler için harcadığı toplam teknoloji 2019da 132 milyar doları aştı. Ayrıca Birleşik Krallık finteche yapılan yatırım geçen yıl 41 milyar dolardı ve bu “listenin başındaki beş Avrupa ülkesinin toplamından fazla” idi.

İngiltere Elini Çabuk Tutmalı

Kalifa İngilterenin “kripto para ve dijital varlıkların ihracı ticareti uzlaşması ve kripto para borsası” gibi konularda küresel bir merkez haline gelebileceğine inanıyor.

Birleşik Krallık halihazırda faydalanması gereken güçlü bir konuma sahip ancak diğer ülkeler kendi önerilerini geliştiriyor (ABnin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) önerisi gibi) ve İngilterenin konumunu korumak için hızlı hareket etmesi gerekiyor.

İngiltere “en az MiCA kadar hırslı” olmayı hedeflemeli ancak kripto varlıklar için “inovasyona dayalı” bir rejim geliştirip geliştiremeyeceğini ve “teknolojiden bağımsız bir yaklaşım” benimseyip benimseyemeyeceğini düşünmelidir.

Ülke DeFinin nasıl düzenlenmesi gerektiği gibi konularda “gelecekteki zorluklarla başa çıkacak kadar esnek” olmalıdır. Kalifa birçok kripto para sağlayıcısının “düzenleme fırsatını olumlu bir şekilde karşılayacağına” dair kanıt olduğunu iddia etti. Aynı zamanda kripto şirketlerinin uygulanabilir düzenlemelere tabi olması durumunda tüketiciler bundan faydalanabileceklerini de sözlerine ekledi.

Kalifa ayrıca 139 milyar doların üzerinde fintech büyüme fonu kurulması çağrısında bulundu ve “sektör görünürlüğünü artırmak için küresel bir fintech endeksleri ailesi” oluşturulmasını tavsiye etti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku