İngiltere, stablecoin düzenlemeleri hazırlıyor…

0 2

Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı özel stablecoinlerı düzenlemek için teklifler hazırladığını ve nakite alternatif olarak merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) araştırdığını açıkladı.

Yayınlanan duyuruda Rishi Sunak İngilterenin listeleme rejiminin gözden geçirilmesi ve finansman desteği de dahil olmak üzere ülkenin finansal hizmetler endüstrisi için diğer hedeflerin yanı sıra gelecek düzenleyici önerilere dikkat çekti.

“Stabilcoinler gibi yeni teknolojiler – özel olarak verilen dijital para birimleri – insanların paralarını saklama ve takas etme şeklini değiştirerek ödemeleri daha ucuz ve hızlı hale getirebilir.

Haber İngiltere ile Avrupa Birliği arasında Brexit sonrası bir ticaret anlaşması konusunda bir hafta süren kararlı müzakerelerin ortasında geldi. Sunak İngilterenin finansal hizmetler sektörünün ilerleyen “stablecoinlar ve merkez bankası dijital para birimleri gibi yeni teknolojiler hakkındaki küresel tartışmaya” öncülük etmesini umduğunu söyledi:

“Finansal hizmetler tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz ve İngilterenin dünyanın önde gelen finans merkezi olarak konumunu yeniliyoruz […] Planlarımız Birleşik Krallıkın açık çekici ve iyi düzenlenmiş bir pazar olarak ilerlemesini sağlayacak. “

Ayrıntılar yetersiz olsa da duyuru taslak yönergelerin stabilcoin girişimlerinin diğer ödeme yöntemleriyle çalışan kuruluşlarla aynı minimum standartlara uymasını gerektireceğini ileri sürüyor.

Belge aynı zamanda hem İngiltere merkez bankasının hem de hazinesinin şu anda bir CBDCyi araştırdığını ortaya koyuyor ve Şansölye iki departmanın “merkez bankalarının nakit paranın tamamlayıcısı olarak kendi dijital para birimlerini verip veremeyeceği ve nasıl çıkarabileceği” konusundaki çalışmaları memnuniyetle karşıladı.

Sabit tokenlerin düzenleyici etkileri Facebookun Haziran 2019da dijital para birimi Librayı başlatma planını açıklamasının ardından önemli bir endişe konusu haline geldi.

O zamandan beri Avrupalı ​​milletvekilleri parasal egemenlik ve tüketici korumaları ile ilgili endişeleri vurgulayarak özel stabilcoinlerin kendi yetki alanlarında kök salmasına izin vermeden önce sürekli olarak katı ve açık düzenleyici yönergelerin geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Buna karşılık Birleşik Krallık Hazine Şansölyesi büyüyen stabilcoin sektörünün çok daha dengeli bir değerlendirmesini yapmış gibi görünüyor ve istikrarlı token girişimlerinin mevcut ödeme firmalarıyla aynı gözetimle karşı karşıya kalacağına dikkat çekiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku