Bitcoin ve hisse senetleri Pfizer COVID-19 aşı duyurusuna nasıl tepki verdi?

0 3

Pfizer Inc. ve BioNTech SE SARS-CoV-2ye karşı yüzde 90 etkili olan bir aşının ayrıntılarını paylaşması piyasaları etkiledi.

 Pfizer ve BioNTech yüzde 90 oranında etkili bir coronavirüs aşısı geliştirdi. Bunun neticesinde şirketlerin hisseleri  arttı.

Bitcoin bu duyurundan sonra yükseldi fakat hızlı bir şekilde tekrar düştü.

Pfizer ve BioNTech’in COVID-19u önlemeye yönelik aşı duyurusu Bitcoin ve hisse senedi piyasalarını sarstı.

COVID Aşısı On Binlerce İnsan Üzerinde Test Edildi

Bugün ilaç devleri 43.538 katılımcıyla yapılan derinlemesine bir çalışmanın ardından aşı adaylarının % 90ında etkili bir tedavinin ayrıntılarını paylaştı.

Bu aşı şimdiye kadar açıklanan COVID-19 aşıları arasında en etkilisi olarak görünürken 1 milyondan fazla insanı öldüren ve küresel ekonomiyi dize getiren bir salgına karşı uzun vadeli potansiyel bir rahatlama sağlayacak gibi görünüyor.

Şimdiye kadar birçok ülke virüsle savaşmak için karantina ve zorunlu maskeler gibi prosedürler uyguladı.

Bugünkü duyuru dünyadaki ilaç endüstrisinin büyük bir bölümü 2020 yılını aşı bulmaya odaklanarak geçirdikten sonra geldi. Son birkaç ayda bazı ümit verici ilerleme işaretleri ortaya çıksa da aşıyı bulma yarışı küresel olarak dünya liderleri için süregelen bir öncelik olmuştur. Donald Trump bir noktada dezenfektan enjekte etmenin uygulanabilir bir çözüm olabileceğini öne sürerek konu üzerinde çok tartışmaya neden oldu.

Pfizerın tedavisinin tüm ayrıntıları henüz ortaya çıkmamış olsa da Reuters “dozların başlangıçta sınırlı olacağını” bildirdi. Aşının ne kadar süreyle etkili kalacağı şu anda bilinmiyor.

Pfizer başkanı ve CEOsu Albert Bourla haberi duyuran bir açıklamada şunları söyledi:

Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün. Aşı geliştirme programımızda bu kritik dönüm noktasına enfeksiyon oranları yeni rekorlar kıran kapasitesi dolup taşan hastaneler ve yeniden açılmaya çalışan ekonomilerle dünyanın buna en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda ulaşıyoruz. “

Pfizerin hisseleri duyuru yapıldığında yaklaşık yüzde 7 artarken BioNTech American’ın hisseleri % 11 arttı. SPX vadeli işlemleri de % 3 artarken FTSE 100 endeksi % 5in üzerinde arttı.

BTC üzerindeki etkisi

Bu arada Bitcoin riskli bir iklimdeki performansı hakkında sorular gündeme getirdi ve haberden birkaç dakika sonra diğer varlıklarla korelasyon halinde sıçradı ve ardından 15.500 $ lık daha yüksek bir seviyeye düştü.

Ether Bitcoinin gidişatını takip etti. Düşüşe rağmen her iki varlıktaki ilk artış kripto piyasalarının hala büyük ölçüde S & P500 gibi hisse senetleri ile ilişkili olduğu teorisine daha fazla güven veriyor.

Analistler Mart ayında BTC ve ETHnin küresel salgına tepki olarak hisse senetleri düştüğü için % 50 düştüğü “Kara Perşembe” de benzer sonuçlar çıkardılar.

Altın da düştü bu da birçok piyasa katılımcısının haberlerde nasıl fiyat vereceğinden emin olmadığını gösteriyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku