İngiltere Merkez Bankası ndan kritik kripto para açıklaması

0 0

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe ticari bankaları kripto para birimlerinin etkisinden korumanın bankaların işi olmadığını söyledi.

Cunliffe Cuma günü Reuters tarafından bildirilen dijital bir etkinlikte İşimiz banka iş modellerini korumak değil” açıklamasını yaptı ve ekledi:

Bankaların uyum sağlaması gerekecek. Bankalar ayarlamak zorunda kalacak. İşimiz banka iş modelleri değişirse bunun finansal ve makroekonomik sonuçlarını yönetmemizi sağlamaktır.”

Dijital para birimleri ivme kazanmaya devam ettikçe daha gelişmiş ekonomiler artık mevcut ödeme sistemlerini desteklemek için merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) kullanmayı düşünüyorken bankaların rolünün tehdit altında kalması olasılık dahilinde yer alıyor. Çinde CBDCnin gelişmesiyle birlikte ivme kazanan ülkeler arasında ve bazı şehirlerde dijital Yuan dolaşımına karşın bankaların dijital Yuan odaklı ödeme sistemindeki özel rolleri henüz tam olarak bilinemiyor.

En çok tehdit altında olanı ticari bankaların finansal işlemlerde aracı olarak rolüdür. Bu doğrudan bir kişiden diğerine para transferlerini kolaylaştırmak için tasarlandıkları için aracıya ihtiyaç duymayan Bitcoin (BTC) Ethereum (ETH) Ripple (XRP) gibi mevcut dijital para birimlerinin doğasından kaynaklanıyor. Dijital varlıklar doğrudan fon mevduatlarının kullanımını etkileyebileceğinden ve kullanıcılar bu varlıkları kendileri tutmayı tercih edebileceğinden bankaların kripto para birimlerinin büyümesinden etkilenmesi kaçınılmaz olacak.

İngiltere Merkez Bankasının bankaları kripto para birimlerine karşı korumama konusundaki tutumu Amerika Birleşik Devletlerinin para birimi denetçisi (OCC) ofisinden farklı görünüyor. OCC ABD bankalarına kripto para birimlerinin yanı sıra stablecoin rezervlerini saklama lisansı verdi.

OCCnin hareketi bazı ilgili House Democratstan eleştiriler alırken strateji ABD bankalarının kripto ekosisteminin yaşadığı mevcut büyümede geride kalmasını engelledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku