İngiltere Merkez Bankası, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Görev Gücü Oluşturdu!

0 33

İngiltere Merkez Bankası İngiltere Haizne Bakanlığı, Birleşik Krallık’ta potansiyel bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) araştırmaları için ortaklaşa bir görev gücü oluşturdu.

Pazartesi günü bu haberi açıklayan iki hükümet yetkilisi, Birleşik Krallık’ta bir CBDC başlatıp başlatmama konusunda henüz karar vermediklerini, ancak kullanım durumlarını ve risklerini inceleyeceklerini söylediler.

Ayrıca, bir CBDC’nin tasarım özelliklerini değerlendirecek ve Birleşik Krallık’ın küresel inovasyonun ön saflarında kalmasını sağlamak için uluslararası CBDC gelişmelerini izleyecekler.

Ülkenin maliye bakanı Rishi Sunak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Vizyonumuz daha açık, daha yeşil ve teknolojik açıdan daha gelişmiş bir finansal hizmetler sektörüdür. Büyüyen fintech’leri artırmak, dijital finansın sınırlarını zorlamak ve finansal piyasalarımızı daha verimli hale getirmek için bugün özetlediğim adımlar bizi ileriye taşıyacak ve teknolojinin olağanüstü potansiyelini yakalayabilirsek, İngiltere’nin dünyanın önde gelen finans merkezi konumunu pekiştireceğiz.”

İki yetkili, eğer çıkarılırsa, nakit ve banknotların yanında onları değiştirmek yerine bir CBDC’nin var olacağını söyledi.

CBDC görev gücüne İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe ve HM Hazine’nin finansal hizmetler genel müdürü Katharine Braddick başkanlık edecek. Uygun olması durumunda diğer İngiltere makamlarını da sürece dahil edeceklerini söylediler.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku