Şok İddia! ABD ve Rusya Arasındaki Yeni Kriz Buna Sebep Olmuş Olabilir!

0 90

ABD Hazine Bakanlığının kara para aklama konusunda çeşitli finans kurumlarına düzenleyeceği operasyonlara dair söylentiler, sosyal medyada ve forumlarda orman yangını gibi yayıldı. ABD kuruluşundan resmi bir duyuru yapılmadı ve bu aşamada, haberler geniş çapta korku ve paniğe neden oldu. Kripto para piyasası dün büyük bir düşüş yaşayarak, kırmızı renge büründü. Ancak bazı uzmanlar, bu söylentilerin geçtiğimiz Perşembe günü Rusya’nın yaptırımlarını duyurmasından kaynaklandığını varsayıyor. 15 Nisan’da ABD Hazinesi, hükümetin Rus hükümetine yönelik yaptırımları artırdığını ve yasadışı işlemler için kripto para birimi adreslerinin kullanımına değinen bir basın bülteni yayınladı.

Bu arada, bazı analistler dün meydana gelen düşüşün, Rusya hükümetine ve birkaç uluslararası kuruluşa yönelik son ABD yaptırımlarıyla ilgili olabileceğini söylediler. ABD Hazine Bankanlığı Perşembe günü öğleden sonra, bakanlığın ve Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisinin (OFAC) 16 kuruluş ve 16 kişiyi ele geçirdiğini açıklayan bir basın bülteni yayınladı. Basın açıklamasında, bu grupların ve Rus yetkililerin önderliğindeki kişilerin 2020’deki ABD seçimlerini etkilemeye çalıştığı belirtiliyor.

ABD Hazine Bakanlığı, Rus İnternet Araştırma Ajansı (IRA) çalışanlarına dijital para karşılığında sahte kimlik sattığı düşünülen bu örgüte yaptırım uygulama kararı aldı.

Hazine Bakanlığı, perşembe günü 2020’deki ABD seçimlerine müdahale ettiğinden şüphelenilen 16 kurum ve 16 kişinin aleyhinde karar aldı. Yaptırıma uygulayanlar arasında, Pakistan’daki Second Eye Solution (SES) adlı bir örgüt de yer aldı.

Forwarderz olarak da bilinen SES, İnternet Araştırma Ajansı yetkililerine sahte kimlik hazırlamak suretiyle yardım etti.

IRA çalışanlarının, 2017’de SES’ten 15 tane sahte Amerikan ehliyeti satın aldığı, bunların sosyal medyada hesap açmak için kullandığı açıklandı.

Dijital Para Adreslerine Yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi, SES’i bugün itibarıyla yaptırım listesine (SDN-listesi) ekledi. SES ile birlikte, örgütün müşterilerinden ödeme almak için kullandığı dijital para adresleri de listeye kondu.

Bakanlığın açıklamasına göre SES, 2013’ten Mart 2021’e kadar bu adresleri kullanıp 26.900 tane işlem gerçekleştirdi. Dijital paralarla yapılan işlemlerin toplam değerinin 2.5 milyon dolardan fazla olduğu ifade ediliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, bugün Rusya’da Amerikan seçimlerine müdahale etmek için atılan adımlara karşı bir başkanlık kararnamesi imzaladı.

Kararnamenin birinci bölümünün G maddesinde, “dijital paraların veya varlıkların, ABD’nin uyguladığı yaptırımlardan kaçmak” için kullanılabileceği belirtildi.

Kripto Para Karşıtlığı 

Bitcoin ve kripto para ekonomisi büyüdükçe, bazı şüpheciler ABD hükümetinin bu sektörün büyümesini engellemek için tüm gücüyle saldıracağını düşünüyor. Milyarder hedge fonu yöneticisi Ray Dalio, geçtiğimiz günlerde ABD’nin 1933’te altını yasakladığı zamana benzer bir olasılık olduğunu söyledi. Geçtiğimiz Salı, Hazine Bakanı Janet Yellen kripto para birimleri hakkında konuştu ve Senato Finans Komitesi ve Senatör Maggie Hassan’a oldukça endişeli olduğunu söylemişti.

Devlet kurumları, uzmanlar ve ana akım medya acımasızca kripto para birimlerini suçladı ve bu dijital varlıkları yasadışı işlemlere bağdaşlaştırmaya çalıştı. Ama raporlar ve istatislikler tamamen farklı gerçekleri ortaya koyuyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku