İngiltere Merkez Bankası Başkanı: “Kalıcı” Bir Dijital Para Birimi Henüz İcat Edilmedi

0 3

 İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey dün Davos zirvesinde “Dijital Para Birimlerinin Sıfırlanması” konulu bir panelde görüşlerini paylaştı. Bailey ödeme altyapısına yönelik son yeniliklerin kalıcı olduğunu ve dijital para birimlerinin hız ve maliyet gibi uzun süredir devam eden engellerin kaldırılmasında rolü olduğunu söyledi. Yine de Bailey mevcut kripto para birimlerinin para birimi olarak kullanılmak üzere gerekli temel yönetişim sorularını çözmediğine inanıyor.

 “Kalıcı bir dijital para birimi diyebileceğim tasarım yönetim ve düzenlemeler gibi sorunları tamamen halletmiş bir sisteme sahip miyiz? Hayır dürüst olmak gerekerise henüz böyle bir  dijitalpara birimine sahip olduğumuzu sanmıyorum.”

Baileye göre orijinal olarak tasarlandıkları şekliyle mevcut kripto para birimleri insanlara ödemelerinin istikrarlı bir değer biçiminde düzgün bir şekilde yürütüleceğine dair yeterince güvence sağlamıyor. Bailey şunları ekledi:

 “Ödemelerde yenilik ödemeleri istikrarlı bir değer biçiminde yapmak için fiat tabanlı bir çözüme yönelecektir”

Bununla birlikte Bailey dijital inovasyonun kalıcı olduğunu düşünüyor. Bu nedenle liderlerin ödemeler için kalıcı bir çözüm olarak stablecoin ve merkez bankası dijital para birimlerinin yararlarını tartışmaya devam etme konusunda daha çok zaman ve çaba harcamaları gerektiğini söyledi.

Son olarak Bailey:  “Çözmemiz gereken büyük zorluklar var ve bu büyük zorluklar arasında sınır ötesi havale ve ödemelerin maliyetini düşürmek en başta yer alıyor.” dedi. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku