İngiltere Kripto Para Regülasyon Planını Açıklamaya Hazırlanıyor!

24

Kripto sektöründeki kaynaklardan alınan bilgiye göre, İngiltere hükümeti yakında stablecoin olarak bilinen ve hızla büyüyen bir token türüne odaklanarak kripto para piyasasını düzenleme planlarını açıklayacak.

Düzenleme kripto para endüstrisi için olumlu olacak

Kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın önümüzdeki haftalarda kripto para için yeni bir düzenleyici rejim hakkında bir açıklama yapması bekleniyor: Planların detayları hala kesinleşmeye devam ediyor, ancak yakın kaynaklar, düzenlemenin kripto endüstrisi için olumlu olacağını ve şimdiye kadar çoğunlukla düzenlemeden yoksun olan bir sektör için yasal netlik sağladığını söylüyor.

Kaynaklara göre, Hazine yetkilileri, kripto piyasasının karmaşıklığını ve değerlerini ABD doları gibi mevcut para birimlerinden elde eden kripto varlıklar olan stablecoin’leri anlamaya istekli olduklarını gösterdiler. Bakanlık, bir dizi firma ve ticaret grubuyla görüşmelerde bulundu. Kaynaklardan biri, buna Winklevoss kardeşlerin kripto borsası Gemini’nin de dahil olduğunu söyledi. Gemini, ABD dolarına sabitlenmiş Gemini doları adı verilen kendi sabit parasını çıkarır. Stablecoin’ler, kripto para birimlerine daha geniş anlamda artan ilgiyle paralel olarak, son birkaç yılda kullanım açısından üstel bir büyüme gördü. Dünyanın en büyük stabil coin’i olan Tether, iki yıl önce yaklaşık 4 milyar dolar olan dolaşım arzını, 80 milyar dolardan fazla toplam dolaşım arzına çıkardı. Ancak bu token’lar, eşdeğer miktarda rezerv tarafından tam olarak desteklenemeyeceklerinden ve kara para aklama ve diğer yasadışı faaliyetler için kullanıldığından endişelenen düzenleyiciler için de endişe yarattı.

Finansal istikrar riskleri

Bu arada düzenleyiciler, finansal sistemin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olası maruz kalmasından ve bunların Ukrayna’yı işgali sırasında Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için potansiyel kullanımlarından endişe duyuyorlar. İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü, politika yapıcılara kriptonun finansal istikrara getirdiği riskleri sınırlamak için düzenleyici çerçeveleri genişletmeleri çağrısında bulundu. BOE Başkan Yardımcısı Sam Woods, birkaç banka CEO’suna, bankaların ve yatırım şirketlerinin “çeşitli kripto pazarlarına girme” konusunda “artan ilgi” olduğunu belirten bir mektup yazdı.

Kaynaklar, Hazine’nin hamlesinin Başkan Joe Biden’in farklı ABD federal kurumlarından kripto para birimleribi düzenleme konusunda koordinasyon çağrısında bulunan yürütme emrine bir yanıt olarak görüldüğünü söyledi. Birkaç endüstri uzmanı, Birleşik Krallık’tan benzer bir eylemin olmamasından yakındı. Revolut, Blockchain.com ve Copper dahil olmak üzere bir dizi şirket, 31 Mart’a kadar Financial Conduct Authority’nin kripto varlık kaydına geçemezlerse bu hafta Birleşik Krallık’taki kripto operasyonlarını durdurmaya zorlanabilir. FCA, “çok sayıda” kripto işletmesinin gerekli kara para aklamayla mücadele standartlarını karşılamadığını söyledi. Sadece 33 şirket kayıtlara geçti. Düzenleyici tarafından değerlendirilen yüzde 80’den fazla firma ya başvurularını geri çekti ya da reddedildi. Daha fazla kripto para haberi için, Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak www.cnbc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku