İngiltere Hazine Bakanı’ndan Çarpıcı Stablecoin Açıklaması!

0 49

İngiltere hazine bakanı Salı günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin ilk olarak kripto para piyasası yerine stablecoin’leri düzenlemeye odaklanacağını söyledi. Bakan, özellikle stablecoin hakimiyetinin, rekabete yönelik tehdit oluşturması konusuna dikkat çekti.

Facebook’un 2019’da, daha sonra Libra olarak bilinen kendi stablecoin Diem’i tanıtma hamlesi, hükümetler ve merkez bankaları arasında büyük bir rakibin, bir gecede ortaya çıkabileceğine dair endişelere yol açtı.

Bakan John Glen, City & Financial konferansında “Rekabete yönelik riskleri yönetmemiz gerekiyor” dedi.

Glen, “Bazı firmalar için, mevcut online hizmetlere egemen olma yetenekleri nedeniyle hızlı bir şekilde hakimiyet elde etme ve diğer oyuncuları saf dışı bırakma potansiyeli var. Kripto para birimi piyasalarına müdahale durumunun daha az acil olduğuna inanıyoruz.”

Şu anda Facebook’u içeren ve İsviçre’de onay bekleyen bir dernek tarafından yönetilen Diem gibi stablecoin’ler, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin tipik dalgalanmalarından sakınmak için tasarlandı.

Glen, stablecoin’lerin işlem hacmine göre kripto para birimlerinin en büyük bileşeni haline geldiğini söyledi. Henüz küresel olarak egemen bir oyuncu ortaya çıkmamış olsa da, bunun hızla değişebileceğini de sözlerine ekledi.

Piyasa değerine göre en büyük stabilcoin olan Tether, ticaret için çok az kullanılır. Çoğu stabilcoin, ticaret ve yatırım için kullanılır.

Stablecoin’ler ve Elektronik Paralar

Glen, İngiltere’nin Bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan dağıtılmış defter teknolojisini kullanma konusunda inovasyonu engellemeyeceğini veya korumacı olmayacağını söyledi ve şunları ekledi:

“Finansal hizmetlerin verimliliğinde büyük adımlar atmak ve nihayetinde tüketicilere ve bir bütün olarak ekonomiye fayda sağlamak için mükemmel bir fırsatımız var”

Glen, bazıları birkaç para birimi veya diğer varlıklar tarafından desteklendiğinden, stablecoin’lere mevcut elektronik paralara konulan kuralları koymanın uygun olmayacağını söyledi.

Finansal Davranış Otoritesi başkanı Alex Roy, aynı konferansta “e-para rejimi, kripto için mükemmel bir örnek değil” dedi.

İngiltere’nin e-para düzenlemeleri, bir kartta veya telefonda veya çevrimiçi olarak tutulan parayla nakitsiz ödemelere yetki verir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku