İngiltere, Bitcoin ve stablecoinler hakkında ne düşünüyor?

0 0

İngiltere Bankası Başkanı Andrew Bailey bir konuşmasında dijital para birimini tartıştı

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin parayla bağlantısı olmadığını söyledi

Öte yandan stablecoinleri övdü ve merkez bankası destekli bir dijital para birimi için umut verdi.

Brookings Enstitüsüne yaptığı konuşmada İngiltere Merkez Bankası başkanı Bitcoin gibi dijital para birimleri hakkında uyarıda bulundu.

Önde gelen kripto paranın parayla “bağlantısı olmadığını” söyledi. Bankanın hala merkez bankası destekli bir dijital para birimi üzerinde tartıştığını da sözlerine ekledi.

Eleştirel Kültür

Bu uyarıya rağmen İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey finansta otomasyonu tartıştı. Aslında “Tekerleği Yeniden Keşfetmek ” isimli konuşmasının başlığı para politikasındaki yeni teknolojileri kesinlikle destekliyor.

Konuşmanın tezi finansın yenilikle dolu olduğuydu. Bailey ödeme yapmanın tonlarca yeni ve ilginç yolu olduğunu kabul etti. Bailey Temmuz 2020de Bank of Englandın kendi dijital para birimi fikrini tartıştığını söyledi.

Ne yazık ki yenilik yeterli değil. Bailey kripto para birimlerini eşeştirdi. Blockchain teknolojisi etkileyici olsa da yeniliğin aslında verimliliğe yol açmadığını belirtti. (Bunu Nano severlere anlatın).

Bailey dijital para birimi konusundaki pragmatik görüşünün altını çizdi…

Ödemeler düzenlemesi yasal veya teknolojik ödeme faaliyetlerinden ziyade finansal istikrar riskini yansıtmalıdır.

Bu Bitcoin sahiplerinin tüm paralarını kaybetmeye hazırlıklı olmaları gerektiğini söylediği Mart ayından itibaren küçük bir değişiklik.

Para Birimi Para Değil

Aslında Bailey merkez bankasının rolünün fiat para olduğuna inanıyor. Para politikası bir merkez bankası tarafından düzenlenen bir para birimini kontrol etmelidir. Teoride bir hükümet kendi para biriminin değerini desteklemek için vergiler toplayabildiğinden kendi başına itibari nakit talep edebilir.

Sorun şu ki Bailey paranın kendisinin de modası geçmiş olması. Pandemiden önce dijital ödemeler artıyordu ancak Birleşik Krallıktaki nakit çekimleri karantina başladığından bu yana normal seviyelerine göre yüzde 60 düştü.

Bu ödemelerle dijital olarak ilgilenme ihtiyacının altını çiziyor. Ancak Bailey Bitcoin gibi kripto para birimlerinin cevap olmadığını savundu. Kripto para birimleri ona göre

… parayla hiçbir bağlantısı yok. Dış değerleri olabilir – örneğin onları toplamak isteyebilirsiniz ve bu nedenle oldukça riskli bir yatırım fırsatıdır. Değerleri şaşırtıcı olmayan bir şekilde oldukça çılgınca dalgalanabilir. Değer kesinliğinin önemli olduğu ödemeler dünyasına uygun olmamaları büyük sorun.

İstikrar Önemlidir

Stabilcoinler dalgalanan para birimlerinin aksine “faydal sağlayabilir”. 

Stabilcoinler bir ödeme aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılacaksa diğer ödeme türleri ve bunlar aracılığıyla aktarılan para türleri için bugün yürürlükte olan standartlara eşdeğer standartlara sahip olmaları gerekir.

Yararlı bir stabilcoinin düşük riskli değil “risksiz” olması gerektiğini öne sürmeye devam ediyor. Fiat için takas her zaman mevcut olmalıdır. Yararlı stabilcoinler için bazı uluslararası standartlar önerdi.

Bu nedenle bu konuşma İngilterenin dijital para birimi hakkında ipucu veriyor. Başkan İngiltere Merkez Bankasının hala dijital para birimi fikri üzerinde çalıştığını söyledi. Maalesef nihai bir karar veremedi.

Son olarak Bailey stablecoinlerin merkez bankası destekli bir para birimi olarak işe yarayıp yaramayacağı sorusunu ele aldı.

Soru iyi bir sorudur ve dikkate alınmalıdır ancak cevap henüz açıklanmamıştır. Bu çok büyük bir soru.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku