Yaklaşık 700 milyon dolarlık kripto madenciliği yatırım hedefliyor

0 0

Kazak bakan kripto para madenciliği için 700 milyon dolardan fazla yatırım çekmek amacıyla halihazırda ön anlaşmalar olduğunu iddia etti.

 Kazakistan Dijital Kalkınma Bakanı Bağdat Mussine göre ülke kripto para madenciliği sektörüne 300 milyar teng (714 milyon $) tutarında yatırımlarla ilgili görüşmelerde bulunuyor.

Haziran ayının başlarında başka bir Kazak bakan bir parlamento tartışması sırasında kripto para birimlerinin yasaklanmasına karşı çıkarken ülkenin önümüzdeki üç yıl içinde kripto para madenciliği çiftlikleri için 700 milyon dolardan fazla yatırım alabileceğini iddia etmişti.

Reutersın haberine göre bir hükümet toplantısında konuşan Mussin ülkenin on üç kripto para madencilik çiftliği kurduğunu ve daha fazla yatırım çekmek için dört tane daha kurmak amacıyla çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Atılan adımları doğrulayan Mussin halihazırda kurulmuş olan madencilik merkezlerinin toplam 80 milyar teng (190 milyon $) yatırım çektiğini söyledi. Ayrıca ülkedeki kripto para birimi madenciliğini desteklemek için 714 milyon dolar daha alma konusunda ön anlaşmaları tamamladıklarını vurguladı.

Cointelegraphın bildirdiği gibi Kazakistan kripto para birimiyle ilgili faaliyetleri desteklemek amacıyla 2019da kripto para birimi vergi düzenlemeleri oluşturdu. Vergi düzenlemesi madeni paralar fiat paraya dönüştürülmediği sürece kripto madenciliği yoluyla kazançları vergisiz hale getirdi.

Yasa ayrıca Kazak kripto para birimi madenciliği firmalarının donanımlarını başkalarına kripto para birimi madenciliği hizmetleri sunmak için kullandıklarında veri merkezlerine benzer vergilere tabi olduklarını da belirtti.

Bununla birlikte yerel yasalar Bitcoin (BTC) gibi teminatsız kriptolarınkini yasaklarken yalnızca varlık destekli kripto para birimlerinin madenciliğine izin vermektedir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku