İngiltere, Bitcoin ve stablecoinler hakkında ne düşünüyor?

Abone Ol
İngiltere, Bitcoin ve stablecoinler hakkında ne düşünüyor?
Serkan Aydın
 • 07 Eylül 2020
 • Yazar:

  İngiltere Bankası Başkanı Andrew Bailey bir konuşmasında dijital para birimini tartıştı

  Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin parayla bağlantısı olmadığını söyledi

  Öte yandan, stablecoin'leri övdü ve merkez bankası destekli bir dijital para birimi için umut verdi.

  Brookings Enstitüsü'ne yaptığı konuşmada İngiltere Merkez Bankası başkanı Bitcoin gibi dijital para birimleri hakkında uyarıda bulundu.

  Önde gelen kripto paranın parayla “bağlantısı olmadığını” söyledi. Bankanın, hala merkez bankası destekli bir dijital para birimi üzerinde tartıştığını da sözlerine ekledi.

  Eleştirel Kültür

  Bu uyarıya rağmen, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey finansta otomasyonu tartıştı. Aslında, "Tekerleği Yeniden Keşfetmek " isimli konuşmasının başlığı, para politikasındaki yeni teknolojileri kesinlikle destekliyor.

  Konuşmanın tezi, finansın yenilikle dolu olduğuydu. Bailey, ödeme yapmanın tonlarca yeni ve ilginç yolu olduğunu kabul etti. Bailey, Temmuz 2020'de Bank of England'ın kendi dijital para birimi fikrini tartıştığını söyledi.

  Ne yazık ki yenilik yeterli değil. Bailey, kripto para birimlerini eşeştirdi. Blockchain teknolojisi etkileyici olsa da, yeniliğin aslında verimliliğe yol açmadığını belirtti. (Bunu Nano severlere anlatın).

  Bailey, dijital para birimi konusundaki pragmatik görüşünün altını çizdi…

  Ödemeler düzenlemesi, yasal veya teknolojik ödeme faaliyetlerinden ziyade finansal istikrar riskini yansıtmalıdır.

  Bu, Bitcoin sahiplerinin tüm paralarını kaybetmeye hazırlıklı olmaları gerektiğini söylediği Mart ayından itibaren küçük bir değişiklik.

  Para Birimi, Para Değil

  Aslında Bailey, merkez bankasının rolünün fiat para olduğuna inanıyor. Para politikası, bir merkez bankası tarafından düzenlenen bir para birimini kontrol etmelidir. Teoride, bir hükümet, kendi para biriminin değerini desteklemek için vergiler toplayabildiğinden, kendi başına itibari nakit talep edebilir.

  Sorun şu ki, Bailey, paranın kendisinin de modası geçmiş olması. Pandemiden önce dijital ödemeler artıyordu, ancak Birleşik Krallık'taki nakit çekimleri, karantina başladığından bu yana normal seviyelerine göre yüzde 60 düştü.

  Bu, ödemelerle dijital olarak ilgilenme ihtiyacının altını çiziyor. Ancak Bailey, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin cevap olmadığını savundu. Kripto para birimleri ona göre,

  ... parayla hiçbir bağlantısı yok. Dış değerleri olabilir - örneğin onları toplamak isteyebilirsiniz ve bu nedenle oldukça riskli bir yatırım fırsatıdır. Değerleri şaşırtıcı olmayan bir şekilde oldukça çılgınca dalgalanabilir. Değer kesinliğinin önemli olduğu ödemeler dünyasına uygun olmamaları büyük sorun.

  İstikrar Önemlidir

  Stabilcoinler, dalgalanan para birimlerinin aksine "faydal sağlayabilir". 

  Stabilcoin'ler bir ödeme aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılacaksa, diğer ödeme türleri ve bunlar aracılığıyla aktarılan para türleri için bugün yürürlükte olan standartlara eşdeğer standartlara sahip olmaları gerekir.

  Yararlı bir stabilcoinin düşük riskli değil, “risksiz” olması gerektiğini öne sürmeye devam ediyor. Fiat için takas her zaman mevcut olmalıdır. Yararlı stabilcoinler için bazı uluslararası standartlar önerdi.

  Bu nedenle, bu konuşma İngilterenin dijital para birimi hakkında ipucu veriyor. Başkan, İngiltere Merkez Bankası'nın hala dijital para birimi fikri üzerinde çalıştığını söyledi. Maalesef nihai bir karar veremedi.

  Son olarak Bailey, stablecoin'lerin merkez bankası destekli bir para birimi olarak işe yarayıp yaramayacağı sorusunu ele aldı.

  Soru iyi bir sorudur ve dikkate alınmalıdır, ancak cevap henüz açıklanmamıştır. Bu çok büyük bir soru.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  İngiltere bitcoin ile ilgili her şey

  İngiltere, Bitcoin ve stablecoinler hakkında ne düşünüyor?

  İngiltere, Bitcoin ve stablecoinler hakkında ne düşünüyor?

  İngiltere Bankası Başkanı Andrew Bailey bir konuşmasında dijital para birimini tartıştı Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin parayla bağlantısı olmadığını söyledi Öte yan...

  • 07 Eylül 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.