İngiliz Yatırım Uzmanı Dogecoin (DOGE) ve SafeMoon Yatırımcılarını Uyardı!

0 445
Kripto para analistleri ve ekonomistlere göre, yatırımcılar Dogecoin ve Safemoon gibi volatilitesi yüksek ve alternatif kripto paralar konusunda çok dikkatli olmalı. Uzmanlar, bu coinlerin denetime tabii olmadığını, fiyatlarda anormal seviyede dalgalanma olduğunu ve yatırımcıların tüm paralarını kaybetmesine neden olabileceğini söyledi.
Bitcoin (BTC) keskin düzeltmeler yaşarken, birçok trader, altcoin’lere yöneldi. Çeşitli altcoinlerde yaşanan ralliler, geleceğin Bitcoin’ini satın aldığını düşünen birçok bireysel yatırımcıya da kendisine çekti. Dogecoin Nisan ayında yaklaşık yüzde 470 artış gösterirken, Mart ayında piyasaya sürülen Safemoon, Jake Paul ve Lil Yachty gibi ünlü isimlerden aldığı destekler ile beraber yüzde 1320 artış kaydetti.

“Dogecoin ve Safemoon Gibi Coinler Çok Yüksek Riskli”

İngiltere merkezli, yatırım şirketi Hargreaves Lansdown’da piyasa analizcisi olarak çalışan Susannah Streeter bu altcoinleri şöyle yorumladı:
 “Bu altcoinlerde yaşanan yükselişler, sosyal medyanın ünlü isimleri tarafından kendi favori coinleri hakkında konuşmaları sayesinde gerçekleşiyor. Bu tür yatırımların bir tür slot makinesi gibi işlediğini düşünüyorum, Bu coinler sirkülasyona salınıyor ve spekülatif bir tür bahis organize ediliyor, yatırımcıların yalnızca kaybetmeyi göze alabilecek kadar paraları varsa bu tür bir yatırıma katılmaları gerektiğini düşünüyorum.”
Dogecoin ve Safemoon ikilisinin ikisi de, Nisan ayının başlarında kendilerine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorlarına ulaştıktan sonra biraz durgunlaştılar ve alım satım hacimleri de keskin bir şekilde düşüş gösterdi. Son olarak “Dogeday’de”, Dogecoin yatırımcıları fiyatları daha da yükseltmek isteseler de başarılı olamadılar.
Denetleyici kurumlar, kripto paralarda yatırım yapan herkesin risk aldığını ve kripto paraların hisse senedi, altın ya da dolar gibi doğal bir değeri olmadığı için, yatırımcıların paralarının tümünü kaybetme ihtimaline karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini her fırsatta söylüyorlar.

“Yatırımcılar Dikkatli Olmalı”

Analizcilere göre alıcılar bazı kripto paralar konusunda diğerlerine oranla daha dikkatli olmalı.
Bitcoin piyasa değeri olarak 1 trilyon dolar değerini aşmış ve büyük kurumsal firmalardan destek görmüş olsa da, piyasada fiyatları çok hızlı yükselen birçok altcoin hakkında çok az bilgi var.
Safemoon’un kurucuları kendi coinlerini, fiyatlarını “Ay’a uçurmak” istedikleri bir tür DeFi tokeni olarak tanımlıyor. Safemoon’un en önemli mekanizmalarından biri de coinlerini satmak isteyen insanlara yüzde 10’luk bir ceza uygulamaları. Bu miktarın yarısı, elinde Safemoon bulunduran yatırımcılara gidiyor, diğer yarısı ise yakılıyor.
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku