İngiliz Yatırım Uzmanı: Bitcoin deki Artış Hayra Alamet Değil!

0 0

Bitcoin nihayet 30 bin dolar engelini aştı. Bu devasa yükselişe rağmen çoğu yatırımcının Bitcoinin ne olduğu hakkında çok az fikri var ve onu değerli kılan şeyin ne olduğu konusunda da bir gizem var.  

 DeVeredeki finans danışmanları Bitcoinin değerinin artmasından nedenini sınırlı arzı olduğuna inanıyor. DeVere CEOsu Nigel Green Bu kripto para biriminin paranın geleceği olduğuna inanıyoruz. Bilgisayarların artan kullanımı ve çevrimiçi ticaretle birlikte hayatımızın dijitalleşmesinin şaşırtıcı hızı dijital paranın artık hayatımızın bir parçası olduğu anlamına geliyor.

 Merkez bankaları şu anda içinde bulunduğumuz gibi sıkıntılı dönemlerle karşılaştıklarında ekonomilerini desteklemek için daha fazla para basmak zorunda kalıyorlar. Bu geleneksel para birimlerinin değerini düşürür. Ancak Bitcoin değeri düşürülmeyen güvenli bir liman ve sığınaktır. Bütün dünyanın para birimi olarak modern dünyaya uygundur.

Geçen yılın sonlarında varlık yöneticisi Ruffer Bitcoine en az 745 milyon dolar  değerinde yatırım yaptı. Bunun büyük dünya para birimlerinin potansiyel devalüasyonuna karşı korunma sağladığını söyledi.

Ruffer Bu Covid-19un vurduğu ekonomileri kurtarmaya çalışan hükümetlerin neden olduğu artan borcun bir sonucu olabilir” dedi.

Rufferın yatırım direktörü Duncan MacInnes şunları söyledi: Bizim hareketimiz yatırım riskini yaymakla ilgili. Tıpkı altına ve devlet tahvillerine para koyduğumuz gibi 27 milyar dolarlık varlığımızın tamamının yüzde 25ini Bitcoine sigorta poliçesi olarak yatırdık.

 “Bu öncelikle savunma amaçlı bir hareket ancak artık büyük kurumların benimsemesi için ana akım bir seçenek haline geldiğini gösteriyor.”

Ekim ayında kapılarını kripto para ticaretine açan çevrimiçi ödeme sistemi PayPal haftalık satın alma limitini 10 bin dolar dan 20 bin dolara çıkardı. Bu Bitcoinin değerinin artmasına neden oldu.

Bitcoinin en son büyük zirvelere ulaştığı zaman Aralık 2017de oldu ve BTC 19.783 dolara ulaştı. Ertesi yıl 3.136 dolara düştü. Bu düşüş kısmen fiyat artışının tek bir alıcı tarafından manipüle edildiği şüphesinden kaynaklanıyordu.

BTCdeki Artış Endişe Verici 

İngiltere merkezli yatırım şirketi Sanlam UKin yatırım uzmanı Mark Ward Bitcoinin değerindeki son artışın hayra alamet olmadığından endişe duyuyor.

 Mevcut fiyatı yatırımcılar için tehlikeyi temsil ediyor – tıpkı üç yıl önce muhteşem bir çöküş yaşanmadan önce olduğu gibi. Bitcoin bir sonraki çöküş için hazırlanıyor.

 Düşüşe işaret eden bir modelin ortaya çıkmasından korkuyorum. Bitcoinin değeri yükselir ve daha sonra FOMO korkusuyla çekilen yeni yatırımcılarla ana akımın dikkatini çeker. Bu noktada daha büyük oyuncular para çekiyor ve fiyatlar düşüyor.

 Servet yöneticisi AJ Bellden Ryan Hughes ise şunları söyledi: “Tam olarak anlamadığınız bir şeye asla yatırım yapmama konusundaki eski yatırım atasözü bu kripto para birimiyle birlikte geçerliliğini yitirdi. İnsanlar sadece geride kalıp fırsatı kaçırmak istemediler.” 

Hughes bir de uyarıda bulundu: “Büyük bir sorun Bitcoine doğru bir değerleme vermenin bir yolu olmamasıdır. Bu bir yatırım balonunun klasik bir özelliğidir.”

Bazı spekülatörler güvenli bir sığınak olan dijital altın olarak tanımlandığı için Bitcoini cezbetti. Ancak Ward böyle bir terimin yanıltıcı olduğuna inanıyor.

Ward şunları söyledi: “Tıpkı altın gibi Bitcoinin de sınırlı bir kaynağı var. Ancak altın gerçek dünya yararları ve güçlü arzuları ile nadir bulunan değerli bir metaldir. Bitcoine değer biçmek zordur. Bir dijital kod parçasının arzu edilen bir şey olduğunu söyleyebilir misiniz? Cevap büyük ihtimal hayır.”

Hughes Bitcoinin nakit paraya alternatif olarak sınıflandırılmasının da çok uzun bir yolu olduğuna dikkat çekiyor. Finansal Yürütme Otoritesi Bitcoin ticaretini düzenlemiyor bu da piyasanın suçluları cezbettiği anlamına geliyor. Kripto para birimi para aklayıcılar ve izlenmesi zor bir para biriminde ödeme almak isteyen suçlular tarafından kullanıldı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku