İngiliz “The Times” Analizi: Hangisi Daha İyi Bir Yatırım Aracı?

0 1

Kripto paralara yatırım yaparsanız paranızın bir kısmını veya tamamını kaybetmeye ya da paranızın onlarca katı daha fazlasını kazanmaya  hazır olun. Kripto piyasası geleneksel yatırım değildir.

2018de bazı İngiliz milletvekilleri kripto para birimlerini “Vahşi Batı endüstrisi” olarak adlandırdı. Ayrıca kripto paralar Birleşik Krallık gözlemci kurumu tarafından düzenlenmezler ve bu da duruma başka bir risk katmanı ekliyor. 6 Ocak 2021den itibaren Finansal Davranış Otoritesi kripto para birimi hareketleri üzerine spekülasyon yapan karmaşık türevlerin satışını yasaklayacak: Firmaların perakende müşterilerine fark sözleşmeleri vadeli işlemler ve dijital para birimlerine odaklanan borsa işlemli senetler sunması yasaklanacak.

İngiltere Merkez Bankası başkanı Andrew Bailey geçtiğimiz günlerde ödemeler için Bitcoin kullanan insanlar konusunda “çok tedirgin” olduğunu söyledi. Bailey daha önce kripto para yatırımcılarının “tüm paralarını kaybetmeye” hazır olmaları gerektiği konusunda uyardı.

Bitcoin İyi Bir Yatırım mı?

Bitcoin yatırım spektrumunun “yüksek riskli” ucundadır. Kripto para birimlerinin fiyatı değişkendir; bazıları iflas edebilir yatırımcıları dolandırabilir veya değerini katlayıp yatırımcılar için büyük bir getiri sağlayabilir.

Finansal hizmetler şirketi Hargreaves Lansdowndan Danny Coxun belirttiği gibi: “Kripto para birimleri günlük hayatımızın bir parçası olup ana akım haline gelebilir iz bırakmadan kaybolabilir veya arada herhangi bir şey olabilir. Bu yüzden kripto paralara herhangi bir yatırım çok yüksek risk olarak değerlendirilmelidir.”

Her yatırımda olduğu gibi durum tespiti yapın ve tüm umutlarınızı bir şirkete veya bir kripto para birimine bağlamayın: riski azaltmak için paranızı bir kaç kripto paraya yatırın.

Stablecoinler Daha Az Riskli Fakat Daha Az Kazanç Sağlıyor 

Liverpool Üniversitesinde finans teknolojisi profesörü olan Gavin Browna göre “Stablecoinler” kripto para birimine yatırım yapmanın daha az riskli bir yolu olabilir.

Brown Stablecoinler kripto varlıklar için dalgalanma ve güvenilirlik sorunlarına potansiyel çözüm olmaya ve geliştirmeye devam ediyor. Kriptoların aksine stablecoinlerin arkasında normal para birimleri gibi gerçek varlıklar var” dedi.

DAI ve TUSD ikisi de ABD doları ile destekleniyor. (bir token 1 dolar değerindedir). DAI Maker (MKR) platformunda barındırılıyor ve kripto para platformları da yatırım yapmak için gerçek para biriminden daha güvenli olabilir. “Bu nedenle risk düşük ancak kazançlar da çok düşük veya sıfır.”

Brown token başına bir dolar ile desteklenen en büyük stabilcoin olan Tetheri işaret ediyor. “Tether pandemi sürecindeki ilk karantina sırasında geri sıçradı yalnızca en büyük stabilcoin konumunu korumakla kalmadı aynı zamanda piyasa değerini iki katından fazla artırarak 46 milyar dolardan 92 milyar dolara çıktı ve 4 Ocakta 22 milyar dolar değerindeydi. Bu dalgalanmanın azaldığını gösteriyor. 

“Potansiyel yatırımcıların Tetheri bir sonraki büyük şey olarak görmesi gerekmediğini de ekliyor. Teorik olarak bir dolardan daha değerli olmayacak. Ancak çeşitli portföyler için Tether eklemek potansiyel olarak ilginç bir seçenektir. En azından diğer yatırımlarınız zarar görmeye başlarsa bir parça istikrar olabilir. “

Browna göre kripto para birimleriyle ilişkili şirketlerde uzun vadeli yatırımlar yapmak da daha az riskli olabilir. Örneğin Facebookun Diemi (eski adıyla Libra) ABD dolarına eşit JP Morganın dijital parası JPM ve Wells Fargo bankasının dolar bağlantılı olarak geliştirdiği stabilcoin.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku