İngiliz The Guardian’dan Çarpıcı Haber: Çorum, Bitcoin (BTC) ve Kıraathane!

0 284

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian bugün Türkiye ve ülkede giderek yaygın hale gelen kripto paralar ile ilgili bir haber yayınladı. Haberin en ilginç yanı Çorum’da yer alan bir kıraathaneyi ele alması.

”Kıraathane, yüzyıllar boyunca devam eden bir Osmanlı geleneği olan Türkiye genelinde günlük yaşamın odak noktasıdır. Çorum’daki ”Kırmızı Şimşekler” adlı kıraathaneyi işleten Hüseyin Nalcı bu Osmanlı geleneğini yaşatırken aynı zamanda çağa da ayak uyduruyor. Burası, ülkede müşterilerin Bitcoin (BTC) ile ödeme yapabilecekleri ilk kahvehane.”

Hüseyin Bey şunları söyledi: “Çorum’da tanıdığımız herkes kripto para birimine yatırım yapmaya başlıyor. Yaklaşık beş yıl içinde normal para biriminin düşüşe geçeceğini, yerini dijital paraların alacağını düşünüyoruz. Bu yüzden şimdi iyi bir konumda olmak istedik ”

“Yaşlı müşteriler bunun biraz saçma olduğunu düşünüyor. Bizimle dalga geçtiler. Ama şimdi yandaki dürüm dükkanı bizden kendilerine Bitcoin’i öğretmemizi istiyor. ”

Türk Lirası geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevine son vermesinin ardından önemli ölçüde düştü. Banka iki yıldan daha kısa bir süre içinde dört başkan eskitti ve lira 2018’de yaşanan döviz krizinden bu yana değerinin yarısını kaybetti.

Enflasyon, Mart’ta altı ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 16.19’a ulaştı ve yüzde 5’lik bir hedefin oldukça üzerine çıktı. İşsizlik ise yüzde 12.2 ile yüksek seviyelerde.

Yaşanan tüm bu ekonomik kargaşa, yatırımcıların Bitcoin’in rallisinden kazanç elde etmeyi ve enflasyona karşı sığınmayı ummasıyla, ülkedeki kripto para ticaretinde çılgın bir artışa yol açtı.

Reuters tarafından analiz edilen ABD’li araştırmacı Chainalysis’in verileri, Şubat ayı ile 24 Mart arasındaki işlem hacminin hafta sonu yükselişle 218 milyar liraya ulaştığını gösterdi. Ağbal’ın işten çıkarıldığı hafta, 7 milyar liranın biraz üzerinde artış kaydedildi. Bu şok haberin ardından ilk birkaç günde 23 milyar lira değerinde kripto para işlem görüldü. Veriler, 2020’de aynı zaman diliminde bu miktarın 1 milyar liraya karşılık geldiğini belirtti.

Ülkede, Google’ın kripto para birimi aramaları da Ağbal’ın görevine son verilmeden önceki hafta rekor seviyeye ulaştı. Kasım ayında görevi devralan başkanın, Erdoğan ile aşırı faiz artırımları konusunda sorun yaşadıı bildirildi: Ana akım ekonomik düşüncenin aksine, cumhurbaşkanı defalarca yüksek faiz oranlarının enflasyona neden olduğuna inandığını söyledi.

”Herkes Bir An Önce Zengin Olmak İster”

Bitcoin’in 62 bin ‘ın biraz altında yeni bir rekora tırmanması, dünya çapında dijital para birimine olan ilginin artmasına yol açtı: yatırımcılar ve şirketler, volatilitesiyle ilgili uyarılara rağmen ortaya çıkan varlığı kucakladılar.

Kripto para borsası BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, Reuters’e “Türk halkı, yüksek enflasyon geçmişimiz nedeniyle istikrarlı varlıkları seviyor. Türklerin nesilden nesile altına, gayrimenkule ve dolara yatırım yapmasının nedeni budur.” dedi.

Türkiye’nin kripto para birimlerine ilgisi birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde artıyor, çünkü bunlar büyük ölçüde enflasyona karşı bağışık oldukları için büyük üne sahip sınırlı kaynaklar.

Şimdiye kadar Ankara, dijital para alanını düzenlemek veya vergilendirmek için herhangi bir hamle yapmadı, bu da Türkiye’nin genç, teknoloji meraklısı nüfusunun cazibesine katkıda bulunuyor.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde vatandaşlardan iç finans piyasalarını güçlendirmek için yastık altında tutulan altın ve dövizlerini bozdurmalarını istedi.

İstanbul Kapalıçarşı’nın altın tüccarlarının yakınındaki bir kripto para nakit noktası olan Sirius Coin’in sahbi, 35 yaşındaki Mehmet, işlerin hızla ilerlediğini söyledi. Mağazanın sahipleri yıl sonuna kadar kendi ticaret borsalarını kurmaya hazırlanıyor. Mehmet:

”Herkes bir an önce zengin olmak ister. Türkler buna bir istisna değil ”dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku