İngiliz Futbol Kulübüne Ransomware saldırısı

0 0

İngilterede bulunan Siber Güvenlik yetkilileri ransomware saldırılarının spor sektöründe arttığını içeren bir bildiri yayınladı.

Hackerların yakın zamanda İngiliz Futbol Ligi kulübünden (EFL) fidye ödemesi olarak 400 BTC (3.66 milyon dolar) istemesi örnek olarak verildi. Kulüp ödeme talebini geri çevirdi veri kaybı ise kaçınılmaz oldu.

Saldırı ciddi bir hasar oluşturdu

Saldırı kulübün kurumsal e-posta adreslerine girememesi stadyumun CCVT sisteminin çalışamaması ve turnikelerin kullanım dışı kalması gibi birçok hasara sebep oldu.

Saldırı yöntemi ile ilgili kamuya açık bir bilginin verilmemesi ile birlikte kimlik avı amaçlı e-mailin kullanıldığı varsayımı üzerinde duruldu. CCVT sistemi aracılığıyla erişimin sağlandığı fikrinin de olasıklıklar dahilinde olduğu düşünülüyor.

İngilteredeki siber güvenlik yetkilileri kulübün zararının “milyon dolarlık” olduğunu bildirdi.

Sporda Ransomware krizi

Araştırmalar İngiliz spor kulüplerine yapılan saldırının % 40ının kötü amaçlı bir yazılımdan oluştugunu gösteriyor. Bunun dörtte birini ise fidye yazılımı kapsıyor.

Ransomware saldırıları 2018 yılından bu sürece kadar giderek yükselirken dünya genelinde % 200 artış gösterdi.

Singapurda crypto-jacking adı verilen Ransomware yöntemi 2020de yıllık % 300 yükseldi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku