İngiliz Ekonomist: Bitcoin (BTC) Tehlikeli Bir Hiperenflasyona Yol Açabilir!

23

İngiliz ekonomist Bernard Connolly, “Bitcoin’deki balon nasıl hiperenflasyona yol açabilir” başlıklı bir makale yayınladı. Burada yazar, merkez bankalarının otoritesi sarsılırsa kripto para birimlerinin küresel ekonomi üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini iddia ediyor. Ekonomist bu kurumların çok geç olmadan “kripto ve Bitcoin balonunu” durdurması gerektiğine inanıyor.

Bitcoin balonunun ekonomi üzerindeki riskleri

Connolly, küresel ekonominin kendisini zaten karmaşık bir duruma sürüklemeyi başardığını ve Alan Greenspan liderliğindeki ABD Federal Rezervin büyük  hatalar yaparak, ekonomide dengesizlik yarattığını iddia etti. Önümüzdeki yıllarda, birçok varlık bir “balon” aşamasına giriyor. Yazar, hisse senetleri gibi bazı yatırım araçlarında balonun “tamamen olası” olabileceğini iddia ediyor. Bunun nedeni, bu varlık sınıfının vade tarihinin olmaması ve fiyatları sonsuza kadar yükselebilir. Negatif getirisi olan tahviller ve varlıklarla, bir balonu “rasyonelleştirmek daha zordur”.

Bitcoin (BTC) Hashrate'i Yükseliyor: BTC Fiyatına Etkisi Nasıl Olur?
 

Ancak Connolly, Bitcoin ve dijital varlıklar tarafından yönlendirilen “kripto balonunun” “servet dağılımında feci değişikliklere” sahip olabileceğine inanıyor. Hisse senetlerine benzer şekilde, bir kripto para biriminin olgunlaşma tarihi yok. Bu nedenle, belirli bir zaman dilimini dikkate almadan fiyatı yükselebilir. Connolly şunları ekledi:

Yani bir balon var ve tehlikeli. Bununla birlikte, makroekonomik bağlam göz önüne alındığında, balonun patlaması gerektiği açıkça ortaya çıkıyor.

Gelecekteki krizlerden BTC sorumlu olabilir!

Connolly, fiat para birimlerinin enflasyonist doğasına bağlı olarak geçerli bir noktaya değiniyor: Bitcoin sonsuza kadar sürecek ya da ortadak kaybolacak. Orta yol yoktur. İkincisi doğruysa, yazar BTC’nin fiyatının sonunda düşüş eğiliminde olacağına ve sıfıra çakılacağını ama kalıcı olması durumunda ise  merkez bankaları gibi büyük kurumlar tarafından destekleneceğine inanıyor. BTC’nin fiyatı sonsuz olma eğilimindeyse, kripto para birimi “dünyanın tüm üretken potansiyelini tüketen” bir varlık olabilir. Böylece, daha fazla BTC, daha fazla servet kazanmak için BTC sahipleri arasında bir çatışma ortaya çıkabilir ve bu süreçte “diğer herkesi yoksullaştırabilirler”.Bu nedenle Connolly, uluslararası hükümetlerin derhal müdahale etmesi çağrısında bulundu. “Kripto balonunun” şimdi durdurulması gerektiğini iddia etti. Aksi takdirde, merkez bankaları kriptonun fişini çekerse, başarılı olurlarsa küresel ekonomi bir darbe alabilir. Yazar şunları vurguladı:

”Bitcoin ve diğer kripto para balonu şimdi ele alınmalıdır ya da gelecekte kripto varlıklarını hiperenflasyon üretecek ve toplumu yok edecek mal ve hizmetlere dönüştürmek için keskin bir mücadele ile karşı karşıya kalacaklar.”

Güncel Glassnode ve Santiment Verileri: Bitcoin (BTC) Alarm Veriyor!

Kripto topluluğu Connolly’nin makalesini eleştirdi. Uzmanlar, makalenin mevcut ekonomik görünümde merkez bankalarının ve hükümetlerin sorumluluğuna işaret etmediğini vurguladı. Yazar ve Bitcoin savunucusu Preston Pysh şu ifadeyle yanıt verdi:

Kendinizi bu saçma medya manşetine hazırlayın: Bitcoin küresel ekonomiyi yok edecek…Bitcoin, küresel toplumsal huzursuzluğa, bölünmeye, servet kutuplaşmasına neden oluyorlar. Bütün bunlar abartı ve yersiz suçlamalar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bitcoinist.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku