İngiliz Ekonomi Dergisi Finance Magnates Analisti Kripto Para Sektöründe Merak Edilen Çarpıcı Soruları Yanıtladı

0 2

Son bir yıl kripto para dünyası için heyecanlı geçti ve çoğu kişi bu sürecin devam edip edemeyeceğini merak ediyor. Henüz yatırım yapmamış olanlar için hala yararlanılabilecek fırsatlar var mı? Finance Magnates ekonomisti Constantinos Pavlides en çok merak edilen soruları sizler için cevapladı.

2020nin Çılgın Kripto Para Rallisi 2021de de Devam Edecek mi?

2020nin kripto boğa koşusu 2017den çok farklıydı. Daha önceki ralli büyük ölçüde bireysel yatırımcılar ve balinalar tarafından yönlendirilirken 2020 dalgası dijital para birimlerine artan kurumsal ilgiden kaynaklanıyordu.

Bu bize kripto para birimlerinin nihayet çok uzun süredir aradıkları genel kabul görmesi ve bu da kitlesel olarak benimsemeye yol açabileceği umudunu verdi.

Sadece kripto para birimleri değil blockchain teknolojisinin kendisi de 2020de büyük bir popülariteye tanık oldu ve birden fazla endüstri iş operasyonlarını ve süreçlerini geliştirmek için bu teknolojiye yönelik uygulamalar bulmaya ilgi duyduğunu ifade etti.

Covid-19 büyük ölçüde dünya çapında dijital dönüşümü hızlandıran unsur oldu.

Sonuç olarak küresel blockchain pazarının büyüklüğünün şu anda 2020de 4 milyar dolardan 2025 yılına kadar 397 milyar dolara yükselmesi ve 5 yıllık dönemde yüzde 673lük bir YBBO ile büyümesi bekleniyor.

Kripto para piyasasındaki bu tür iyimserlikle 2021 kripto piyasası için iyi bir yıl olabilir.

Kurumsal İlgi Derken Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinden mi Bahsediyorsunuz? CBDClerin 2021de Piyasaya Sürülmesini Mümkün Görüyor musunuz?

Kurumsal ilgi CBDClerin çok ötesine geçer. Ancak evet kripto para birimlerine ilgiyi artıracak temel faktörlerden birinin 2021de CBCD projelerindeki hızlanma olduğuna inanıyorum.

Dünya genelindeki merkez bankaları arasında kendi dijital para birimini başlatma rekabeti artıyor. Öyle ki en son BIS raporu merkez bankalarının yüzde 80inin CBDClerin artılarını ve eksilerini araştırdığını belirtiyor.

Çin hükümeti Covid-19 krizi nedeniyle CBDC projesini hızlandırarak bu konuda dünyanın geri kalanının önünde.

Şirketler bazında ve vatandaşlar arasında halihazırda çok sayıda deney gerçekleştirdiler ve yakın gelecekte dünya çapında bir lansman için hazır olabilirler. Avrupa Merkez Bankası ayrıca 2021in ortasına kadar Digital Euro projesine ilişkin bir karar almaya hazırlanıyor. Yani yarış başladı.

Bu projelerin dünya genelinde ekonomilerin dijitalleşmesinin artması fiziksel nakit kullanımının azalması ve sınır ötesi işlemlerin kolaylaşması nedeniyle 2021de hızlanması muhtemeldir ve bu çoğu ekonominin toparlanmayı hızlandırmanın yollarını aradığı bir dönemde küreselleşmeye yardımcı olacaktır.

Tüm bunlar kripto para fiyatlarını yönlendiren en önemli faktörlerden biri olan iyi haber.

2021de Kripto Para Sektörünü Başka Neler Etkileyebilir?

Merkeziyetsiz finansal hizmetler veya DeFi projeleri hakkında çok konuşulanlar 2021de kripto para alanındaki en büyük trendlerden biri olabilir. Bu projeler finansal alanda kripto para birimlerinin kullanım durumlarını oldukça etkili bir şekilde oluşturmuştur.

Aslında DeFi başarısının varlıkların dijital olarak depolanmasının veya tokenlaştırmasının kabul edilmesinde anahtar bir etken olabileceğine inanıyorum.

DeFi projeleri akıllı sözleşmelerin sadece finansal hizmetler için değil genel olarak ne kadar başarılı olabileceğini kanıtladı. Bunlar muhtemelen tüm fintech için bir sonraki büyük trend olacaklar.

DeFi 2020 yılına 68335 milyon dolarlık toplam kilitli varlık değeriyle başladı ve yılı yüzde 2 binden fazla büyümeyi temsil eden 14 milyar doların oldukça üzerinde bir rakamla bitirdi.

DeFi sektörü kredilendirme sigorta yatırım fonları merkeziyetsiz borsalar ve hatta türevlerdeki uygulamalar yoluyla geleneksel finansal hizmetler ve bankasızlar arasındaki boşluğu kapatmak için büyük bir potansiyele sahiptir.

Tüm bunlar DeFi protokollerinin büyük bir yüzdesinin inşa edildiği platform olan Ethereum için de harika bir haber. Dolayısıyla bir DeFi patlaması yatırımcıların ETHye olan ilgisinin artması anlamına da gelebilir.

ETF 2021de Gerçekleşecek mi?

Kripto para meraklıları ana akım yatırımcılar için mevcut olan ETFye benzer bir Bitcoin Borsası Yatırım Fonu için uzun süredir özlem duyuyor. Ancak ABD SEC bu tür ETFlerle ilgili kararını uzun süredir reddetti veya erteledi.

Öte yandan VanEck Bitcoin ETF teklifleri konusunda çok ısrarcı davrandı ve onay için SEC ile defalarca ikna etmeye çalıştı.

Kripto ETFleri onay alırsa kripto para dünyasını piyasaya katılmaya istekli ancak doğrudan borsalarda token alıp satma riskini almak istemeyen büyük bir yatırımcı nüfusuna açabilir.

Öte yandan Covid-19 salgınının zirvesinde çok sayıda perakende yatırımcının kripto para birimlerine ilgi gösterdiğini sürekli olarak doğrudan alıp satmaya gerek kalmadan ticaret yapmanın bir yolunu aradıklarını gördük.

Fark Sözleşmeleri (CFDler) bu tür tüccarlar için tercih edilen araç olduğunu kanıtladı. Aslında sadece kripto ticareti için değil aynı zamanda forex ve hisse senedi piyasalarına katılmanın bir yolu olarak CFDlerin popülaritesinde önemli bir artış yaşadık.

Bitcoin 2021de Güçlenmeye Devam Edecek mi?

Bitcoin 2020nin ikinci yarısında rüya gibi bir performans gösterdi. Ocak başında BTC fiyatının 40 bin dolar a ulaştığı ve o zamandan beri 30 bin doların altına düşmediği göz önüne alındığında boğa koşusu 2021de devam etti. Bu ralli büyük ölçüde hedge fonlar ve kurumsal yatırımcılar tarafından yönlendirildi.

PayPal ve Square ödeme seçeneklerine BTC ekleyerek artık müşterilerin kripto para birimlerinde ödeme yapmalarına olanak tanıyor. Ayrıca en büyük sigorta şirketlerinden biri olan MassMutual Aralık 2020de 100 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldı.

Finansal devlerin dijital para birimleri biriktirdiği görülürse bu perakende tüccarlarına kripto pazarına katılmaları için güven sağlar.

Bitcoin neredeyse tüm diğer varlıklardan daha iyi performans gösterdi ve analistler 2021 için fiyat hedefi hakkında görünüşte çılgınca tahminlerde bulundu.

Örneğin bir Citigroup analisti BTCnin yıl sonuna kadar 318 bin dolar değerinde olabileceğini tahmin ederken Guggenheim analistleri 400 bin doları hedefliyor.

2021de Ethereumdan Beklentiniz Neler?

ETH yıla yaklaşık 740 dolardan başladı ve 19 Ocakta 1.400 doları aştı. Fiyat dalgalanmalarına rağmen Bitcoin gibi ETH de yükseliş trendinde ve 2021de şimdiye kadar 900 doların üzerinde kaldı.

Ethereumun akıllı sözleşmelerin yapıldığı platform olduğu göz önüne alındığında ETHnin geleceği inanılmaz derecede parlak görünüyor. Aynı zamanda dApplerin temelidir. Dolayısıyla kripto para birimlerinin gerçek dünya kullanım durumlarının Ethereum ekosisteminden kaynaklanması muhtemeldir.

ETHnin yıl boyunca haberlerde kalmasını ve DeFi projelerinin stablecoinlerin ve non-fungible tokenların (NFTler) temelini oluşturmasını bekliyoruz.

Ethereum 2.0ın piyasaya sürülmesi ağın ölçeklenebilirliğini artırdı ve bu da blockchain projeleri için iyi bir haber oldu.

Ardından Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından düzenlenen ETH türev ürününün Şubat ayında piyasaya sürülmesinin planlandığını açıklayan CME Group var.

Bu haberlerin ışığında analistlerin ETH tahminlerinin 2 bin ile 9 bin dolar arasında herhangi bir yere ulaşması pek olası görünmüyor. Bu pastadan bir parça arayan bireysel yatırımcılar için CFDler kripto para piyasasına katılmak için en uygun araç olduğunu bir kez daha kanıtlayabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku