ING Bank: DeFi Bitcoin’den (BTC) Daha Yıkıcı Olabilir!

0 87

Hollanda merkezli ING Bank, son günlerde çarpıcı bir rapor yayımladı.

Raporda, DeFi ekosisteminin ve çözümlerinin sunduğu fırsatlar ve riskler ele alınıyor.

DeFi ile ilgili detaylı veriler içeren raporun başlığı ise “DeFi’dan Alınan Dersler” olarak dikkat çekiyor.

Merkezsiz finansın artıları ve eksilerinin detaylı olarak incelenirken, en iyi çözümün merkezi ve merkezsiz çözümlerin kombine edilmesinden geçip geçmediği tartışılıyor. Raporun sonucundan ise bu kombinasyonun en iyi çözüm olduğu sonucuna varılıyor.

Rapor şunları belirtiyor:

“DeFi şu anda kendi başına bir etki alanı gibi görünse de, merkezi ve merkeziyetsiz finansal hizmetlerin bir aşamada birleşeceğini düşünüyoruz, çünkü her ikisi de diğerine faydalı olan benzersiz yeteneklere sahip. Bununla birlikte, merkezileştirilmiş kurumlar için varlıklarının listelendşği ülkelerde kalmasını sağlamanın zorluğu var. “

Rapor hakkında yorum yapan ING blockchain lideri Herve Francois, DeFi çözümlerinin bankacılık sektörü için Bitcoin’den çok daha yıkıcı olabileceğini de ve ilgili çözümlerin ING Bank’ın dijital varlık vizyonunda önemli bir payı olduğu vurguladı.

Banka Kripto Para Sektörüne İlgili

DeFi ürünleri üzerinde kilitli varlıkları miktarına dikkat çekilen çalışmada, sadece Ethereum üzerindeki DeFi ürünlerinde 75 Milyar dolar’dan fazla değerin kilitli olduğunun altı çiziliyor.

Geçtiğimiz dönemde de kripto paralar ve blockchain ile ilgili raporlar yayımlayan Hollanda merkezli banka, sektöre olan ilgisi ile tanınıyor.

Ek olarak kurumsal custody çözümlerine ve kara para aklama ile mücadele yöntemlerine değinen raporda, akıllık kontratların taşıdığı risklerin de altı çiziliyor.

Oldukça önemli çözümler üretilmesine rağmen akıllı kontratlardaki açıklar sebebiyle kaybolan fonlar ve saldırıların gerçekleşebildiğini belirten ING Bank çalışması, eksikliklerine rağmen DeFi ekosisteminin sınırları olmayan yapısının oldukça faydalı ve önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Raporda Aave üzerinden de örnekler verilirken, DeFi ekosisteminin karakteristik yapısı Aave üzerinden özetleniyor. Geleneksel para piyasalarına oranla çok daha özgür bir yapı sunan Aave, borç alma ve borç verme çözümleri ile öne çıkıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku