Infraud’un liderlerinden biri ABD’de suçlamaları kabul etti

0 0

Ekim 2010da Ukrayna vatandaşı Svyatoslav Bondarenko tarafından kurulan siber suç girişimi Infraud liderlerinden olan bir Rus vatandaşı 568 milyon doların üzerinde para toplayan karanlık web tabanlı tarama portalının kurucu ortağı ve yöneticisi olarak RICO yasasına göre suçlu bulundu.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre “Stells” “segmed” ve “serjbear” takma adlarıyla da bilinen 33 yaşındaki Sergey Medvedev organizasyondaki rolünün sorumluluğunu üstlendi.

RICO NEDİR?

Baskıyla Şantaj Ve Rüşvet Örgütleri Yasası (RICO) haraççılık faaliyeti veya yasadışı bir borç tahsilatı düzenleyen ve eyaletler arası veya dış ticareti etkileyen bir “teşebbüs” ile belirli bir ilişkisi olan kişiler için güçlü cezai müeyyideler içeriyor.

568 MİLYON DOLARLIK SİBER SUÇLAR GRUBU

DOJ Infraud organizasyonunu işlemleri kripto para birimleri aracılığıyla gerçekleştirilen sahte veya çalıntı kredi kartı bilgileriyle yapılan alışverişlere olanak sağlamakla suçladı.

Dosyaya göre; siber suç karteli yasadışı dijital para birimi işlemlerini kolaylaştırmak için emanet hizmeti verdi ve yalnızca yüksek kaliteli satıcıların üyelere reklam vermesine izin verildiğini iddia eden tarama protokolleri kullandı. Öte yandan kötü amaçlı yazılım bankacılık bilgileri ve yasa dışı malların satışını da teşvik etti. Soruşturmaya göre Infraud organizasyonunun yaklaşık 10 bin 901 kayıtlı üyesi bulunuyor.

ABD Adalet Bakanlığına göre siber suç organizasyonu yedi yıl boyunca finansal kuruluşlar tacirler ve gerçek kişilerden oluşan bir grubun yaklaşık 2.2 milyar dolar olası zararına neden oldu ve 568 milyon dolardan fazla tespit edilmiş/gerçek zarar verdi.

Medvedev 2018 yılında Taylandın Bangkok kentinde o zaman 822 milyon dolar değerinde 100 bin Bitcoin (BTC) ile tutuklanmıştı.

Öte yandan bir başka siber suç davasında bir Rus bilgisayar korsanı 26 Haziranda ABD mahkemesi tarafından dokuz yıl hapse mahkum edildi. Bilgisayar korsanı Aleksei Burkov ödeme kartı bilgilerini de satan “Cardplanet” adlı bir web sitesi çalıştırmakla suçlandı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku