IMF’ten Dijital Para Birimleri Üzerine Twitter Anketi ve Analiz Raporu! Peki, Amaç Ne? 

0 0

  Uluslararası Para Fonu (IMF)  tarafından yayınlanan dijital para birimleriyle ilgili “Dijital Para Birimleri Gerçek Para mıdır?” başlıklı ilginç bir twitter anketi 75 bin kişi tarafından cevaplandı. Şaşırtıcı bir şekilde şimdiye kadar katılımcıların yüzde  80inden fazlası Evet seçeneğini işaretleyerek dijital para birimlerinin gerçek para olduklarına inandığını gösterdi. 

IMFnin Son Dijital Para Birimi Raporu ve Amacı

COVID19 salgını nedeniyle ortaya çıkan belirsiz ekonomik durum birçok merkez bankasını ve ulusal hükümeti düşen ekonomileri istikrara kavuşturmak için dijital para birimlerinin kullanımını keşfetmeye zorladı. IMF geçtiğimiz günlerde şu anda ABD dolarının hakim olduğu uluslararası rezerv ekosisteminde dijital para birimlerinin kapsamını araştıran bir rapor yayınladı.

Öyleyse IMF neden dijital para birimlerinin peşinde? İşte olası 3 neden..!

COVID19 gibi salgınların gelecekte de yaşanabileceği bir dünyada yaşıyoruz bu belirsiz durumlarda dijital para birimleri uluslararası rezerv ekosisteminin yeniden yapılandırılması sırasında bir alternatif olabilir.Dijital Para Birimleri rezervleri ABD dolarının yerini alacak mı? Hayır! Raporun yazarları bunun gerçekleşmeyeceğine ve dijital para birimleri kabul edilse bile ABD dolarının hakim durumunu koruyacağına inanıyor.

Rapor ayrıca yakın zamanda Diemi başlatan FB Inc. gibi özel şirketler tarafından işletilen özel dijital para birimlerini de araştırıyor. Yazarlar bu tür para birimlerinin CBDCler ve stablecoinlerle birlikte var olabileceğine inanıyor. Öyle görünüyor ki IMF dijitalleşen ekonominin ve kripto para dünyasının dinamiklerini araştırarak hem kamu yoklaması yapıyor hem de bu alanda geri kalmak istemiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku