IMF’ten Çarpıcı Kripto Para Regülasyonu Önerisi! İşte Detaylar

160

Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi, kripto para piyasası şu anda 2 trilyon doların üzerinde bir değere sahip ve yakın gelecekte piyasa değerini ikiye katlaması bekleniyor. Kripto paraların artan kullanımı, piyasayı düzenleme tartışmalarının artmasına neden oldu. 

Kripto para ekosistemi sayısız zorlukla karşı karşıya

Bir blog yazısında IMF, kripto para ekosisteminin genellikle eleştirmenler tarafından belirtilen değerleme dışında sayısız zorlukla karşı karşıya olduğunu kabul etti. Yazıya göre, izleme, tanımlama ve risklerin yönetimi düzenlemelere ve firmalara meydan okuyor. Kripto para borsaları ve cüzdanlarından kaynaklanan operasyonel ve finansal bütünlük riskleri, yatırımcı koruması ve bazı sabit paralar için yetersiz rezervler karşılaşılan bu olumsuzluklara örnek gösterilebilir.  

Yazıda ayrıca, yükselen piyasaların ve gelişmekte olan ekonomilerin “Kriptolaşma” denilen şeyin ivmesini gördüğüne de değinildi. Düzenlenmemiş kripto para pazarının artan benimseme nedeniyle, düzenlenmiş ekonomik sistemlerle bağlantılı olduğuna dikkat çeken IMF’ye göre, küresel mali düzenleyiciler standart bir düzenleme ile hızlı hareket etmezlerse, bu durum ciddi bir tehdit oluşturabilir. IMF konuyla ilgili blog yazısında şunları belirtti 

 Politika yapıcılar, birçok faaliyetin düzenlenmemiş olduğu bu gelişen sektörden kaynaklanan riskleri izlemekte zorlanıyor. Aslında, bu finansal istikrar risklerinin bazı ülkelerde yakında sistemik hale gelebileceğini düşünüyoruz 

IMF’den üç önemli öneri 

Faaliyet ve risk yelpazesi ile birlikte eşit şartlar sağlayan düzenlemeleri formüle etmek için IMF, küresel mali düzenleyicilere üç temel unsur önerdi. İlk olarak, IMF, önemli işlevlere sahip kripto para servis sağlayıcılarının lisanslanması veya yetkilendirilmesi gerektiğini bildirdi.  

Finansal varlık sağlayıcılarının mevcut kuralları, depolama, transfer, saklama veya rezervler ve varlıklar, ödemeler ve diğer hizmetler sunan kripto firmalarına uygulanmalıdır. Lisanslama ve yetkilendirme kriterleri açıkça ifade edilmeli, sorumlu makamlar açıkça belirlenmeli ve bunlar arasındaki koordinasyon mekanizmaları iyi tanımlanmalıdır. İkinci olarak, gereksinimler kripto para ve sabit paraların ana kullanım durumuna göre uyarlanmalıdır. Bu, hizmetlerin ve yatırımların, menkul kıymetler düzenleyicileri tarafından denetlenen menkul kıymet komisyoncuları ve bayileri için belirlenen aynı gereksinime bağlı olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, yatırıma yönelik hizmetler ve ürünler, merkez bankası tarafından denetlenen banka mevduatlarıyla aynı gereksinimlere sahip olmalıdır.Kripto para hizmetlerini ve ürünlerini onaylamak için ilk yetkiliden bağımsız olarak, merkez bankalarından menkul kıymetler ve bankacılık düzenleyicilerine kadar tüm denetçilerin farklı ve değişen kullanımlardan kaynaklanan çeşitli riskleri ele almak için koordine olması gerekir. 

 

IMF son olarak yükselen ve gelişmekte olan ekonomilere, büyüyen kripto para pazarının kriptolaştırma yoluyla para ikamesine yol açabileceği konusunda bir uyarı yayınladı. Rapora göre, kriptolaştırma ile karşı karşıya kalırken sermaye akışı yönetimi önlemlerinin ayarlanmasına ihtiyaç olduğunu bildirdi ve  kriptoya maruz kalmaları ve kriptoyla etkileşimleri ile ilgili olarak düzenlenmiş finansal kurumlara ilişkin bir hüküm bulunması gerekliliğini şu şekilde iletti: 

 

 

‘Örneğin, uygun bankacılık, menkul kıymetler, sigorta ve emeklilik düzenleyicileri, sermaye ve likidite gerekliliklerini ve bu varlıkların farklı türlerine maruz kalma limitlerini belirlemeli ve yatırımcı uygunluğu ve risk değerlendirmeleri talep etmelidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak www.crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku