Ethereum (ETH)'nin 3 Bin Doların Altına Düşme Riski Var mı?
Ethereum (ETH)'nin 3 Bin Doların Altına Düşme Riski Var mı?

Ethereum (ETH)’un 3 Bin Doların Altına Düşme Riski Var mı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum (ETH), Kasım ayının başlarında 4.867 dolar seviyesine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı, ancak bir ay sonra yüksek kar alma oranlarından dolayı yaklaşık yüzde 20 düştü. ETH fiyatı, destek seviyesi olan 4 bin dolar civarında. Birçok teknik ve temel indikatör daha fazla satış olabileceği riskini gösteriyor.

Ethereum teknin görünümü: yükselen takoz

Öncelikle Ethereum, yükselen takoz (kama) formasyonundan çıkıyor gibi görünüyor. Fiyat, yükselen destek ve direnç çizgileri arasında sıkışırsa yükselen bir kama oluşur. Genellikle destek hattının eğimi direnç hattınınkinden daha diktir.

Basitçe söylemek gerekirse, Ethereum fiyatı, takoz’un tepe noktasına yaklaşırken, formasyonun alt çizgisini kırma riskiyle karşı karşıya kalır. Birçok teknik analist bu durumu, fiyatın düşeceği yönünde bir işaret olarak görüyor. Kar hedefleri de, kırılma noktasından maksimum takoz yüksekliğine denk bir uzunluğa eşittir. Sonuç olarak, ETH’in yükselen kama formasyonunda aşağı yönlü hedefinin, 50 haftalık üstel hareketli ortalamasının (EMA) da yakınına, 2.800 dolar civarına yaklaştığı görülüyor.

 Fed para politikası ve kritik metrik!

Ethereum, son haftalarda kripto piyasasındaki satış baskısı dayanıklılığına rağmen, düşüş görünümünden kurtulamıyor. Örneğin,  Bitcoin (BTC), Kasım ayında 69 bin dolarlık rekorunu kırdıktan bir ay sonra, ETH’nin aynı dönemdeki düşüşünden yüzde 30 daha fazla düştü. Bu, birçok analistin Bitcoin fiyat düşüşüne karşı ETH’yi, enflasyondan korunma aracı olarak adlandırmasına neden oldu. Ancak bu, ETH’nin son fiyat yükselişinin haftalık göreceli güç endeksindeki (RSI) düşüşle aynı zamana denk geldiğini ve fiyat ile momentum arasında artan bir uyumsuzluğa işaret ettiği gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Ayrıca olarak, son ETH fiyat gerilemesinde göreceli güç endeksi (RSI) 70’in altına düştü, bu da klasik bir satış göstergesidir.

Ethereum için, 14 Aralık’ta başlayacak olan iki günlük Federal Rezerv Politika Toplantısı öncesinde bir çok olumsuz gösterge var. Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi, ABD merkez bankası, gelecek yıl olası faiz artırımlarında yeterli esneklik kazanmak için aylık 120 milyar dolarlık varlık satın alma programını ne kadar hızlı azaltması gerektiğini tartışacak. Bununla birlikte, iş piyasasının sıkıştığını ve sürekli artan enflasyonist baskıları gösteren bir dizi piyasa raporu var. Bu raporlar Fed yetkililerinin tahvil alım azaltmalarını belki birkaç ay daha erken yapmalarına sebep olabilir. Mart 2020’den sonraki gevşek para politikaları dönemi, ETH fiyatını yüzde 3,33’ün üzerine çıkarmada etkili oldu. Bu nedenle artan daralma olasılığı, genel olarak boğa piyasası olmasa da mevcut ralliyi kesinlikle frenleyebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ethereum (ETH)’un 3 Bin Doların Altına Düşme Riski Var mı?