IMF ye Göre Dünyadaki Merkez Bankalarının Yüzde Kaçı Dijital Para Çıkarma Yasa ve Yetkisine Sahip?

0 0

Uluslararası Para Fonu (IMF) “Merkez bankalarının dijital bir para birimi (CBDC) geliştirme olasılığını inceleyen bir rapor yayınladı ve birçok bankanın kendi tüzüklerinin buna engel teşkil edebileceğini” belirtti.

IMF yalnızca 40 ülkenin dijital para birimlerinin çıkarılmasıyla ilgili yasalara sahip olduğunu söyledi. Düzenleyici dünyadaki merkez bankalarının yüzde 61inin yalnızca “fiziksel” para ihraç etmesine izin verildiğini ekledi. 

Ancak yalnızca 40 ülkede dijital para birimlerinin çıkarılmasıyla ilgili yasalar varken bu tür girişimlerin düzenleyici kurallarının ve içeriğinin 27 ülkede “belirsiz” olduğunu ifade etti.

IMF: Dijital Para Çıkarmanın Birtakım Zorlukları Var 

Yayınlanan rapora göre vatandaşların finansal hizmetlere kolay erişime sahip olması gerektiğini ve dijital para birimleri söz konusu olduğunda cep telefonları dizüstü bilgisayarlar ve İnternet gibi fonlara ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bu cihazların mülkiyeti hükümet tarafından empoze edilemediğinden dijital para basmak büyük bir yasal zorluk haline geliyor.

 Diğer bir sorun da devlet kripto para birimlerinin çıkarılması ülke vatandaşlarının merkez bankalarında banka hesapları olması gerektiği anlamına gelebilir. Buna vergilendirme mevzuat ve ödeme sistemleri sorunlarını da ekleyin devlet kripto para biriminin çıkarılması “karmaşık” bir yasal sorun haline gelecektir.

Çinin şu anda dijital para geliştirme konusunda lider olduğunu unutmamak gerek. Devlete ait bir Çin bankası olan Çin Ziraat Bankası (ABC) ulusal dijital para birimini bu ay Shenzhendeki ATMlerde test etmeye başladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku