Ethereum (ETH) Bu 3 Sebepten Ötürü 2021 de Bitcoin den (BTC) Daha İyi Bir Performans Sergiliyor

0 0

Ethereum blockchain ağının kripto para birimi olan Etherin (ETH) fiyatı yeni yılın başından beri hızla yükseliyor. Dahası 1 Ocaktan bu yana Bitcoinden daha iyi performans gösterdi ve yılbaşından bugüne kadar Bitcoinin yüzde 26 artışına kıyasla Ether yüzde 81 oranında yükseliş kaydetti.

 ETHnin son birkaç gün içinde BTCyi geride bırakmasının üç ana nedeni var. Birincisi Ethereum’un hızlanan büyümesi ikincisi DeFi ile ilgili gelişen duyarlılık son olarak da BTC’nin nispeten düşük oynaklık dönemidir.

Ethereum DeFi ile Desteklenen Hızlı bir Büyüme Yaşıyor

Daha önce bildirildiği gibi Aave ve SushiSwap gibi büyük şirketlerin önderliğinde DeFi tokenleri son zamanlarda hızla yükseliyor.

DeFi tokenlerinin rallisi kısmen DeFi pazarının hızla büyüyen kilitli toplam değeri (TVL) tarafından destekleniyor ve bu DeFi protokollerine dağıtılan sermaye miktarını tahmin ediyor.

24 milyar doların üzerinde DeFi protokollerinde her zamankinden daha fazla kilitli sermaye var ve bu da büyük bir talebi işaret ediyor. Bu Ethereumun  ivmesi ve dolayısıyla Ether tokenı için çok önemlidir çünkü gittikçe daha fazla uygulama ve token ağına güveniyor.

Artan kullanıcı sayısı Ethereum işlem ücretlerindeki muazzam artışla gösteriliyor. DeFi allianceın ortaklarından Jacob Franek yüksek işlem ücretleri ideal olmasa da bunun olumlu bir faktör olduğunu çünkü kullanıcıların ödeme istekliliğini göstererek gerçek talebi gösterdiğini söyledi. Franek şunları ekledi:

“Kümülatif ücretler evet. Blok alanı için toplam ödeme istekliliğinin (yani talep) en doğrudan ölçüsüdür. Ethereum şu anda kriptoda en değerli blok alanına sahip. Bireysel tx ücretleri daha düşük olsaydı daha iyi olur muydu? Evet. Bu L2 ve diğer ölçeklendirme çabalarıyla birlikte gelecek. ”

Polkadot ve Cosmos gibi diğer birinci katman blok zinciri protokolleri Ethereum ile rekabet etme beklentisiyle büyüyor.

Bununla birlikte öngörülebilir gelecekte Ethereumun ağ etkisi ve DeFi protokollerinin Ethereum üzerindeki birleşik değeri Ethereumun DeFi sektöründeki hakimiyetinin kısa vadede sorgulanma olasılığını azaltıyor.

BTC Düşük Volatilite ile Konsolide Oluyor

Geçtiğimiz birkaç gün boyunca Bitcoin çoğunlukla düşük volatilite ile konsolide oldu ve birçok altcoinin kendisine yetişmesine izin verdi. Bu daha düşük hacimli ve likiditeye sahip altcoin talebinin artmasına neden oldu.

Ethereum fiyatı yükselişi tüccarların “altsezon” olarak tanımladıkları özellikle Bitcoin küçük fiyat hareketleri gördüğünde birçok altcoinin art arda yükseldiği bir dönemle çakışır.

Tarihsel olarak yılın ilk aylarında tanık olunan bu altsezon Bitcoin yatay hareket ettiğinde ve yatırımcılar yüksek riskli yatırımlar aradığında ortaya çıkar. Altcoinler genellikle daha büyük fiyat hareketleri görürler çünkü düşük likiditeleri onları kısa dönemlerde aşırı oynaklığa karşı savunmasız kılar.

Perakende ve türev tüccarlar için altcoin piyasasının yüksek volatilitesi daha küçük kripto para birimlerini en azından yakın vadede Bitcoin üzerinden ticaret yapmak için daha çekici hale getiriyor.

Bu arada BTC / USD belirsiz bir pozisyonda kalıyor ve bazı tüccarlar Bitcoinin yüksek seviyelere çıkmak yerine daha da düşebileceği uyarısında bulunuyor. Böyle bir durumda altcoinlerin BTCye kıyasla daha büyük kayıplar görmesi muhtemeldir. Bir kripto para birimi tüccarı olan Jonny Moe şunları söyledi:

“Kendimi yükseliş eğilimi göstermeye her ikna etmeye başladığımda bu tabloya ne kadar uzun süre bakarsam tekrar düşüş eğilimine giriyorum.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku