İMF ARAŞTIRMASINA GÖRE 15 MERKEZ BANKASI DİJİTAL VARLIKLARI ARAŞTIRIYOR

0 0

IMF tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre 15 adet merkez bankası dijital varlıkları aşamasında.

Rapora göre ödeme konusundaki çözümler nakit paranın önemini düşürebilir. Bankların gelecekte nakitsiz toplum yaratma yoluna girmesi ve dijitale dönüş daha çok kabul görmeye başlandı. Washington Post tarafından alıntılanan rapor Çin Halk Bankasının özellikle dijital para birimlerinin çeşitli yönlerini keşfetmede aktif olduğunu ortaya koydu. İsveçli ve Norveçli bankalar potansiyel olarak blockchain teknolojisini kullanan nakitsiz bir toplum yaratmakla ilgileniyorlar. Amwal Al Ghadın ayrı bir haber raporu da Mısır Merkez Bankasının da dijital para ihraç etmekle ilgilendiğini gösterdi.

Daha önce Avrupa Merkez Bankası Bitcoin ve blockchain teknolojisini araştırdı ancak yaklaşımın finans sektörünün gerçek ihtiyaçlarına hizmet etmek için çok sınırlı olduğu sonucuna vardı. Blockchain ölçeklenebilirliğe ve saniyede birden fazla işlemi güvenli bir şekilde ele alma becerisine hala çözüm arar. Dijital para birimlerine artan ilgi hızlı ve güvenli mobil ödeme elde etmek için fintech uygulamalarının patladığı ülkelerde görülmektedir. Merkez bankalarının katılımı ana akımın benimsenmesinin bir işareti olmakla birlikte aynı zamanda dijital para birimlerinin merkezi kontrolden bir özgürlük biçimi olarak algılanmasına da karşıdır. Ticari bankalara “son çare borç veren” olan merkez bankaları genellikle ekonomiyi teşvik etmek ya da soğutmak amacıyla para politikası için bir standart belirledi. Bununla birlikte dijital para birimleri sabit bir arz ile “sağlam para” olarak çalışmayı ve böylece basit ve otomatik bir para politikasına sahip olmayı amaçlamaktadır.

 

 

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku