İlk 100 kripto para birimi arasındaki en pahalı 5 coin

0 417

1. Bitcoin – 11.900 dolar

Tüm kripto para birimlerinin en üst sıralamasında yer alan Bitcoin en yüksek piyasa değerine sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda en iyi yüz token arasındaki en pahalı beş coinden biri olarak sıranın başında geliyor. 2009 yılında kurulan para birimi o süreçten itibaren piyasanın lideri konumunda yer aldı.

Bitcoin en yüksek bilgi işlem gücü ile desteklendiği için en güveniliri olarak sayılıyor. Eşler arası elektronik nakit sistemi olarak başlayan kripto para birimi yerini yeni bir “dijital altın”a dönüştürdü.

2. Yearn.finans – 5.851 Dolar

En genç proje olan yearn.finans “yield farming” konusunda uzmanlaştı. Akıllı bir sözleşme ile belirli bir anda en kazançlı Ethereum Defı protokollerini seçiyor. Ardından kullanıcılarının bahisli varlıklarını faiz oranlarını en üst düzeye çıkaracak şekilde ödünç veriyor.

Son birkaç hafta içinde yearn.finans güçlü bir artış gördü. Proje Güney Afrika yerlisi Andre Cronje tarafından geliştirildi. YFI dün itibariyle Binancede listelendi. Yüksek fiyatının ardındaki nedenlerden biri de toplam 30.000 YFI ile düşük arzıdır. Tamamen değersiz bir coin için bu tablo yeteri kadar iyi olarak görülüyor.

3. MakerDAO – 627 Dolar

Ethereumdaki en eski projelerden biri olan MakerDAO ABD Dolarına bağlı merkezi olmayan bir stablecoin vermenizi sağlıyor. Bunu yapmak için stablecoinin fiyatını destekleyen ETH veya ERC-20 tokenlerinin yatırılması gerekiyor. İlk olarak Bitshares tarafından geliştirilen proje daha sonra Maker tarafından mükemmelleştirildi.

Dolara bağlı stablecoin DAI diğer birçok proje tarafından kullanılıyor. MakerDAO Mart 2020teki kripto kaosu sırasında çok fazla baskı yaşadı. Bu durum kripto destekli stabilcoinin başarısız olması neticesinde yaklaşık 5 Milyon Dolarlık hasara yol açtı. Ancak bu önde gelen DeFi uygulamalarından biri olmaya devam ettiği için projenin henüz pes etmesine sebep olmadı. Şu anda Defı sahnesine öncülük eden projenin toplam değeri yaklaşık 1.5 milyar dolar olarak bildiriliyor.

4. Ethereum – 394 dolar

Akıllı sözleşmelere izin veren ilk blok zinciri olan ETH Blockchainde kullanıcılar işlemleri yürütmek için erişilebilen kod uygulayabiliyor. Ethereum dili Turing tamamlandı herhangi bir makul hesaplama problemini çözmek için kullanılabilecek durumdadır.

Ethereum mainnet lansmanında çok dikkat çekti. Fiyat toplam piyasa kapitalizasyonunda Bitcoinin arkasındaki ikinci noktaya ulaşana kadar hızlı bir artış gördü. Ethereum da bir çataldan geçti. 2016 yılında bir hacker akıllı bir sözleşmedeki bir hatayı kullanarak milyonlarca ABD doları değerinde ETHYİ çalabildi. Topluluk büyük ölçüde blok zincirini saldırı gerçekleşmeden hemen önce geri döndürerek olayı iptal etme konusunda anlaştı. Bazı insanlar ise aynı fikirde olmadı ve Ethereum Classic çatalı oluşturuldu.

Ethereum bu güne kadar akıllı sözleşmeler için 1 numaralı platform olarak görüldü. Ağ etkisinden kar elde etmek rakiplerin yetişmesi zor bir zaman yaşanmasına sebep oldu. Ethereum için şu andaki en büyük güçlüğün ölçeklendirme olduğu söyleniyor. Bunun çözümü olan Ethereum 2.0 lansman tarihini birkaç kez erteledi. Ethereum 2.0 şu anda test ağının son aşamasındadır. ETH fiyatı şu anda kısmen Defınin yükselişinden kaynaklanan bir patlama yaşıyor.

5. Bitcoin Cash – 302 Dolar

Bitcoin Cash 2017 ortasında gerçekleşen Bitcoinin ilk ve en başarılı hard forkudur. Orjinal protokol BTC kodunu kullanırken Bitcoin Cash olarak bilinen yeni protokol BCH borsa kodunu kullanıyor. 478599 numaralı blokta belirli bir BTC bakiyesine sahip herkes aynı eşdeğer BCH bakiyesini elde etti. İki kripto para birimi bu bloğa kadar aynı geçmişi paylaştı ardından ise ayrıldı.

Forkun arkasındaki sebep zincirin nasıl ölçekleneceği konusunda topluluk içinde uzun süredir süregelen bir anlaşmazlık oldu. BTC topluluğu için Lightning-Network çözüm yolu olarak sunuldu. Ancak BCH çözümü daha büyük blok boyutlarına izin vermek olarak görüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku