İlginç iddia: Satoshi Nakamoto, Bitcoin için dışarıdan yardım alıyor

0 2

Bitcoindeki ilk yatırımcılardan Lazslo Hanyecz BTCnin gizemli yatırımcısı Satoshi Nakamotonun en büyük kripto parasını daha etkili hale getirmek için dışarıdan yardım aldığını iddia etti.

Erken dönemde bir Bitcoin geliştiricisi olarak çalışan ancak iki pizza için 10 bin Bitcoin verdiği bilinen Hanyecz Nakamotonun eliptik eğri secp256k1i kullanma seçiminin garip bir karar olduğunu belirtti.

Bitcoinden önce neredeyse hiç kullanılmayan eliptik eğri anahtar ve imza mekanizmasının arkasındaki kriptografidir. Eliptik eğrilerin kullanımına ilişkin bir Blockchain araştırma makalesine göre “secp256k1” uygun şekilde optimize edilmişse diğer eğrilerden yüzde 30 daha verimli bir hesaplama sağlıyor.

Hanyecz ayrıca Nakamotonun e-postayla “secp256k1” uzmanlarına danıştığını söyledi.

CoinTelegrapha konuşan Hanyecz “Birkaç kişiye gösterdim ve iyi olduğunu söylediler” dedi. Ayrıntılı değildi ancak birkaç uzmanın aradığını açıkça söyledi” dedi.

Mike Hearn karşı çıktı

Ancak eski bir Bitcoin Core geliştiricisi ve BTCnin ilk uygulayıcılarından Mike Hearn Hanyecz’in iddiasına karşı çıktı. “Secp256k1” kullanma konusundaki uzun makalesinde Hearn Satoshinin neden eliptik eğriyi seçtiğini açıkladı ve “Bunu Satoshi ile tartıştım. Secp256k1 kullanmak için özel bir neden yoktur. O zaman böyle karar verildi ve öyle oldu” dedi…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku