İkinci Tesla Vakası Yolda! Dünyanın En Büyük Perakende Şirketi Bitcoin (BTC) Devrimi Yapacak

0 248

Dünyanın en büyük perakende şirketi WalMart’ın da Tesla gibi Bitcoin (BTC) satın alabileceği ve hatta aldığı iddia ediliyor. CakeWallet’ın kurucusu Vik Sharma’dan çok önemli bir iddia geldi. Sharma, attığı bir tweet’te: ”WalMart, Bitcoin istifliyor. Bunu ilk kez duyuyorsunuz! 18 Mayıs’ta üç aylık kazanç raporunda her şeyi göreceğiz” dedi. İddialar henüz resmi olarak onaylanmadı ancak gerçekse ikinci bir Tesla vakası ile karşı karşıyayız!

 

Walmart, 1 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını açıklamadı. Ama bu kısa bir süre sonra gerçekleşecek ve gerçekleştiği zaman ne olacağını size anlatayım.

MicroStrategy, Square ve Coinbase, NASDAQ’da büyük Bitcoin yatırımlarıyla işlem gören milyarlarca dolarlık şirketlerdir, ancak sıradan Amerikalılar bunların hiçbirini umursamazlar. Sokakta gezen bir Amerikalıya, MicroStrategy’nin 91.326 Bitcoin satın alması hakkında ne düşündüğünü sorun ve muhtemelen size “Bitcoin nedir?” ve “Michael Saylor kimdir diye?” soracaktır.

Öte yandan Walmart, Amerika işçi sınıfının özü ve kalbinde olduğu için farklı bir hikaye. Amerika’nın işçi sınıfının mekanı olan şirket, şu anda 2020’de 548 milyar dolarlık gelir elde ederek dünyanın en büyük şirketi. Walmart bilançosuna 1 milyar dolarlık Bitcoin eklediğinde, bu orta gelirli, normal bir Amerikalının dikkatini çekmiş olacak, Bitcoin’in mavi yakalı Amerikalılar için nihai maruziyetini yaratacak ve gecikmiş küresel bir parasal paradigma değişikliğini tetikleyecektir.

Walmart’ın ahtapot misali kolları 24 ülkeye ulaştıkça, e-ticaret dünyasında ve fiziksel perakende satış işlemlerinde bir Bitcoin devrimi yaşanacak. Walmart, küreselleşmeyi Orta Amerika’ya getirdi ve 100’den fazla ülkeden ürün tedarik ediyor. Walmart, küresel tedarikçilerle karmaşık para birimi dönüştürmeleriyle uğraşmak yerine, düzinelerce fiat para birimi ile uğraşmanın baş ağrısını ortadan kaldırarak,  Bitcoin’i kabul edecek. Bu, muhasebeyi basitleştirecek ve işlemleri kolaylaştıracaktır. Hiçbir aracı bankacı işlemlerde korsanlık yapamayacak ve Walmart’ı küresel ortaklarından ayıran tek şey okyanuslar olacaktır.

Walmart’ın bir sonraki adımı, 11 bin’den fazla mağazasında Bitcoin kabul etmeye başlamak olacaktır. Her ödeme işleminde tam bir düğümden bahsediyoruz. Bitcoin ile ödeme yapmayı seçen müşterilere yüzde 10’luk basit bir indirim sunulduğunu varsayalım. Maaş çeki ile yaşayan ortalama bir Amerikalı için, yüzde 10 indirim oyunun kurallarını değiştirir. Daha az gelirli Amerikalılar, Bitcoin ile nasıl ödeme yapılacağını keşfedecek ve yakında BTC dışında herhangi bir para birimini tutmanın bir kayıp olduğunu öğrenecekler. Bu noktada Walmart, kurumsal düzeyde Bitcoin satın alıyor ve müşteri satın alımları yoluyla dolar-maliyet ortalaması alıyor.

Bitcoin Devrimi Yaşanacak

Walmart çalışanları, Bitcoin’in indirimli bir ödeme şekli olarak sunulduğunu gördüklerinde, şüphesiz “Pay Me In Bitcoin” (Maaşımı Bitcoin ile Öde) talep etmeye başlayacaklar. Şöyle bir hesaplama yapalım. 2,2 milyon Walmart çalışanının hepsinin asgari ücretle çalıştığını ve haftada yaklaşık 30 saat çalıştıklarını varsayalım. Şu anda federal asgari ücret saatte 7,25 dolar.

Saat başına 7,25 ABD doları x haftada 30 saat x 2,2 milyon çalışan = haftada 478,5 milyon ABD doları ödeme yapar.

Şimdi, çalışanların maaşının yüzde 10’unu Bitcoin’e koyma seçeneğine sahip olduğunu varsayalım. Bu, Bitcoin ile ödenen haftalık 47.85 milyon dolar anlamına geliyor. Bu, Bitcoin olarak yılda 2.48 milyar dolar ödeniyor demek. Bu, yılda yaklaşık 45.090 BTC (BTC ile 55.000 dolar) demek. Bu, bir ABD şirketinde en düşük asgari ücretli çalışan sayısını hesaplamayı kapsıyor. Bir buz küpü gibi birikimlerinin eriyip gitmesini izleyen milyonlarca Amerikalı, Bitcoin’in onlara buhar gibi eriyen dolar yerine birikimlerinin giderek katlandığı kripto para piyasalarının içine dalacaklar.

Walmart’ın Bitcoin’e nakit rezerv koyması, mal ve hizmetleri Bitcoin’de fiyatlandırması ve çalışanlarına Bitcoin ile ödeme yapması ile bir devrim yaşanacak ve Walmart, tek başına döngüsel bir Bitcoin ekonomisi sunacak. Şirket, ortalama bir Amerikalının Bitcoin sektörüne için bir uyanış yaratacak ve dünyayı ‘hiperbitkinizasyona bir adım daha yaklaştıracak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku