İki CEO da hemfikir: Blockchain tabanlı oylama sistemi getirilmeli

0 3

Binancein CEOsu CZ ve Ethereumun kurucu ortağı Vitalik Buterin Amerika Birleşik Devletlerindeki demokratik süreçleri iyileştirmek için yeni bir blockchain tabanlı oylama sisteminin gerekli olduğu konusunda öfkeli bir şekilde hemfikir. Ancak çoğu kişinin düşündüğü kadar uygulanması kolay olmayacak.

Tartışmalı 2020 ABD başkanlık seçiminin sonucuyla ilgili uzun süreli belirsizliğe yanıt veren CZ geliştiricilerin “blok zinciri tabanlı bir mobil oylama uygulaması” oluşturmaları için doğru zaman olduğunu tweetledi.

Binance CEOsu böyle bir oylama sisteminin bir seçimin sonucunu teyit etmek için harcanan zamanı azaltacağını seçmenlerin mahremiyetini artıracağını ve sonuçların geçerliliğiyle ilgili soruları ortadan kaldıracağını savundu.

CZ geliştiricileri böyle bir sistem üzerinde çalışmaya başlamaya çağırdı:

“Şimdi bir şey geliştirin onaylayın (açıkçası en zor adım) ve 4 yıl içinde 300 milyondan fazla (tamamen KYCli) kullanıcı edinin. Yetenekli herhangi bir geliştirici bunu “ücretsiz” yapmaya istekli olmalıdır. “

Buterin yayını paylaştı ancak bunun kolay bir iş olmayacağını ekledi:

“Güvenli bir kriptografik oylama sistemi oluşturmanın teknik zorlukları önemlidir (ve genellikle hafife alınır) ancak IMO bu yönsel olarak yüzde 100 doğrudur.”

Kriptografik bir yaklaşımın “sansür karşıtı garantileri en üst düzeye çıkarmak” için kullanılabileceğini açıklasa da mutlaka bir blok zinciri yaklaşımı anlamına gelmediğini açıkladı.

Bu tür sistemler “her oy sayıldı mı” sorusunu çözebilirken oyların ilk etapta geçerli olup olmadığını belirleme sorununu henüz çözemiyorlar.

Nihayetinde Buterin mevcut sistemi iyileştirmenin zor olmaması gerektiğini söyledi…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku