İki Bulgar vatandaşı, 1.5 milyon dolarlık elektrik çalmakla suçlanıyor

0 0

Bulgaristandaki yetkililer 14 Ağustos günü Kyustendil kasabasında Bitcoin madenciliğinde kullanılan 15 milyon dolardan fazla elektrik hırsızlığı ile ilintili olan iki şahsı gözaltına alarak tutukladı.

İçişleri Bakanlığı Oblast Müdürlüğü (ODMVR) ve CEZ Electro Bulgaristan temsilcileri bir basın toplantısında 31 ve 38 yaşlarındaki Sofyadan gelen iki Bulgar vatandaşının 3-6 ay boyunca iki yasadışı kripto madenciliği çiftliğine güç aktardığını belirtti. Bununla birlikte kanıtlar madencilik donanımının bir yıldan fazla bir süredir orada olduğunu gösteriyor.

CEZ Müdür Yardımcısı Philip Yordanov bunun şimdiye kadarki “en büyük elektrik hırsızlığı” olduğunu dile getirdi. Çalınan miktarın komşu kasabaya yaklaşık bir ay boyunca güç sağlamak için yeterli olduğunu söyledi.

Avrupaya özgü bir olay değil

Çinde Temmuz 2019da 3 milyon dolarlık çalıntı elektrik kullanan yasadışı bir kripto madenciliği çiftliğine karışan 22 şüphelinin tutuklanması en büyük hırsızlıklardan biri olarak kaydedildi. Polis dokuz farklı fabrikada 4.000 madencilik teçhizatına el koydu.

Rus yetkililer ise Bitcoin madencilerinin güç çalmasına karşı tedbir almaya çalıştı. Haziran ayında polis eyalet elektrik şebekesinden yaklaşık 500.000 dolarlık elektrik çalmakla suçlanan 30 yaşındaki bir madenciyi tutukladı. Başka bir şüpheli ile birlikte dokuz suç ortağı Mart ayında kripto madenciliği için her ay 200.000 dolarlık elektrik hırsızlığı gibi benzer bir olaydan tutuklandı.
 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku