İddia büyük: ‘Altın, Bitcoin gibi olacak’

0 0

Salgın ekonomiyi ve dünyayı bir kilitleme noktasına getirdi.

Dijital bir altın yatırım şirketinin kurucu ortağına göre COVID sonrası yeni on yıllık dönemde başrolde dijital yatırımlar olacak.

Bitcoin ve altın başlangıçta ‘Kara Perşembe’ günü hisse senetleriyle birlikte güçlü bir çöküş gördü. Ancak yatırımcıların mevcut teşvik odaklı para politikasının fiat değeri üzerindeki uzun vadeli etkisinden korktuğu için yükselen bir talep gösterdi.

Rezerv bankaları tarafından hevesle basılabilen fiat para birimlerinin aksine altın ve Bitcoin bu varlıklara kriz zamanlarında katma değer sağlayan sert kıt bir kaynağa sahip. Ayrıca bu varlıklar deflasyonisttir ve ufukta beliren yüksek enflasyon ortamında daha da güçlü bir performans sergileme ihtimali çok yüksek.

Ancak her şey artan talepten kaynaklanmıyor. Salgının getirdiği kilitleme koşulları madencilik tesislerini rafinerileri ve darphaneleri kapattı. Dünyadan arzın talebi karşılayamayacağı noktaya kadar daha az ham altın alaşımı çıkıralıyor.

Arz kısıtlandığı için talep artıyor ve yatırımcılar altının fiziksel formuna erişmenin ve onları elinde tutmaktan yoksun. Digix kurucu ortağı ve COO Shaun Djie yatırımcıların giderek daha fazla dijital altına döneceğine inanıyor. Bu inancını da Diji “Dijital para birimlerinin çoğalması COVID-19 gibi olaylar nedeniyle oldukça adil bir şekilde büyüyor. Bu gibi zor zamanlar insanları iletişim veya gıda satın alma gibi teknolojileri yeni şekillerde kullanmaya zorlar” sözleriyle destekliyor…

Altın Bitcoin gibi olacak

Her ne kadar Djie şirketinin “altın ağırlığı” ile desteklenen bir kripto para birimi token olan DGX tokena atıfta bulunsa da bu da Bitcoine yardımcı olacak gibi.

Her DGX token Produits Artistiques Metaux Precieux (PAMP) gibi rafineriler tarafından üretilen gerçek 100 gram İsviçre altın külçeleriyle desteklenen bir gram değerine doğrudan bağlı.

Bu altın destekli kripto tokenları son zamanlarda popülerlik kazandı.  Tether Gold Paxos Gold ve daha fazlası gibi rakipler ortaya çıktı.

Djie üzerine inşa edildiği blockchain teknolojisine istinaden “dijital altın sahibi olmanın artıları ve eksileri teknolojinin kendisidir” diyor.

Bitcoin değerli metal ile aynı özelliklerin tümünü paylaşır. Dijital platformda da mevcuttur. Djie özellikle altın destekli coinleri almasına rağmen yüksek performans görmek için onun bu tür coinleri desteklemesi aynı zamanda Bitcoin için de geçerlidir.

Pandemi başladığından beri VISA bile dijital teknolojilerdeki yeni kullanıcılarda bir artış gördü. Bu “yeni norm” dijital altın haline geldikçe Bitcoin ve diğer dijital ödemeler para harcamak ve yatırım yapmak için tercih edilen bir yol olacak.

Altın kaynağı daralmaya devam ettikçe değerli metallerin dijital versiyonlarına erişim zamanla daha popüler hale gelecektir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku