İddia büyük: 3 ülkenin para birimleri on yıl içinde dijital coin olacak

0 13

Avrupa merkezli araştırma şirketi dijital para birimlerinin kullanılmasının finansal sistemi bozabileceğine ve en az üç ülkenin para birimlerini on yıl içinde dijital coinlerle değiştireceğine inanıyor.

Almanya merkezli bir fintech düşünce kuruluşunun yakın tarihli bir raporuna göre üç ila beş ülke 2030 yılına kadar para birimini tamamen merkez bankası dijital para birimiyle değiştirecek.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Belgede ayrıca Avrupa Merkez Bankası dijital coin çabalarını hızlandırmazsa dijital Yuanın onu geçeceği ancak Doların hakimiyetini bozmayacağı konusunda uyardı.

Dijital Coinleri Tam Olarak Uygulayacak Ülkeler

Fintech ve blockchain araştırmasına odaklanan Avrupa düşünce kuruluşu dGen dijital coinlerin potansiyel etkisi üzerine bir çalışma yayınladı. Şirket günümüzün en çok kullanılan fiat para birimlerinin yani ABD doları Euro ve Çin Yuanının arkasındaki geçmişe bakarak evrimlerinde bir sonraki mantıklı adımın dijital para birimlerinin serbest bırakılması olduğunu özetledi.

Belge hangi ülkeleri kesin olarak açıklamadan en az üç ülkenin para birimlerini on yıl içinde tamamen dijital coinlerle değiştireceğini öngördü. Bununla birlikte dGen aktif olarak dijital para birimini serbest bırakmaya çalışan birkaç ülkeyi vurguladı.

Sık sık ortaya çıkan sayısız raporlar dünyanın en kalabalık ülkesi Çinin DP / ECyi (dijital para birimi) piyasaya sürmeye yaklaştığını iddia ediyor.

İsveçin dijital coini Avrupa ülkesi 2020nin başlarında dijital Kronayı test etmek için bir deneme grubu başlattığı için yakın görünüyor. İsveç ayrıca 2025 yılına kadar nakit kullanımını ortadan kaldırmayı planlıyor ve  e-krona bu hedefe ulaşılmasına yardımcı olacak.

Dijital Yuan Euroyu Geçecek

Alman düşünce kuruluşu Euro bölgesinin diğer bölgelerin gerisinde kaldığını söyledi. Bu aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde tarafından da yakın zamanda onaylanan bir fikir.

Bir konuşmada Lagarde bir dijital coinnin perakende veya toptan satış amaçlı çalışabileceğini iddia etti. Bununla birlikte dijital Euronun mevcut para birimini tamamen değiştirmek yerine tamamlayacağını belirtti.

DGen raporu ABnin kendi dijital coinini geliştirip başlatması durumunda “ABD-Çin para savaşı siyaseti dışında uluslararası ticaret için etkili bir çözüm yöntemi olma fırsatına” sahip olacağını öngördü.

Aksine ECB 2025 yılına kadar dijital bir Euro yayınlayamazsa Çinin dijital Yuanı Euroyu geçecek. Bununla birlikte dijital Dolar en önde gelen itibari para birimi olmaya devam edecek. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku