Hintli Yönetici ve Yatırımcıdan Son Dönem Bitcoin (BTC) Piyasası Üzerine Kritik Açıklamalar!

0 0

Yatırım yapabileceğiniz tüm varlıklar arasında hiçbiri Bitcoin kadar kısa bir süre içinde çok fazla getiri sağlamadı ancak birçoğunun hala şüpheyle yaklaştığı lider kripto para birimi FOMO nedeniyle artık daha fazla yatırımcıyı çekiyor. 

 Mart 2020de dünya koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına girdiğinde neredeyse bütün piyasalar çöktü. Kripto para birimleri bile panik ortamından etkilendi. Bununla birlikte kripto para piyasası kendini toparlayan ilk piyasalardan biri oldu. O dönemde sadece bir Bitcoin satın almak için 4945 dolar yatırmış olsaydınız bu yıl 5 Ocak itibariyle bir BTC yaklaşık 31.500 değerinde olurdu. Dokuz ayda neredeyse 7 kat getiri.

Hisse senedi veya altın piyasaları bile bu kadar hızlı bir şekilde geri toparlanamadı. Ancak kripto para birimine yatırım yapmak çok riskli olduğu ve onu destekleyen sağlam temeller olmadığı için risk almayı sevmeyenler için değildir.

FOMO

Akıllardaki soru şu: O halde BTC neden bu kadar hızlı yükseliyor?

 Mumbai merkezli bir yatırım şirketinin CEOsu olan ve 2013ten beri Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle yakından ilgilenen Meghan Naik bu soruyu şöyle yanıtlıyor: Cevap:” FOMO yani fırsatı kaçırma korkusu!”

“Mart ayındaki COVID çöküşünden bu yana pek çok insan kripto para birimini hiç olmadığı kadar yakından takip ediyor. Son zamanlarda piyasaya giren ve elinde yüz binlerce BTC olan çok sayıda kurumsal yatırımcı var. Bu büyük bir fark yarattı ve işte bu yüzden perakende yatırımcılar devreye giriyor fiyat her düştüğünde satın alıyor ve ralliyi körüklüyor.”

Naik özellikle iki şirkete işaret ediyor: Bir varlık yönetimi şirketi olan Grayscale ve Microstrategy. Bu şirketler agresif bir şekilde BTCyi biriktiriyor. Fiyat 20 bin dolar a ulaşmadan önce bile bunu yaptılar bu da arz sorunu yaratarak ralliyi daha da ilerletti.

 Sınırlı Arz 

Bitcoinin sınırlı tedarikte olduğu belirtilmelidir. Satoshi Nakamoto takma adıyla anılan mucidi Bitcoini yarattığında 21 milyondan fazla BTC olmayacağını söyledi bu da teknik olarak hepsinin “üretilmesi”120 yıl demek.

Şimdiye kadar yaklaşık 1859 milyon BTC oluşturuldu. Bunların tümü BTClerin tamamı dolaşımda olmayacak çünkü birçok kişi BTCyi sanal “cüzdanlarda” depoladı ve bazıları “anahtarları” kaybetti bu da bu BTClerin sonsuza kadar kaybolacağı anlamına geliyor.

Naik “Bitcoin tarihinde ilk kez bir boğa koşusunda fiyatın yüzde 30-40lık bir düzeltme olmadan yükseldiği görülüyor. Geçen yılın Mart ayından bu yana en büyük düzeltme yalnızca yüzde 20 oldu.” diyor. 

Nakde Çevirme Zamanı mı?

Ethereum XRP Neo ve diğerleri gibi kripto para birimleri çok daha düşük bir değerde de olsa BTCye benzer bir eğilim izliyor. Bu düşük değerli kripto para birimleri yatırımcıları hızlı getirilerden nakit para kazanma umuduyla almaya teşvik ediyor.

Naik BTC 35 bin doları aştığında perakende yatırımcı çılgınlığı nedeniyle 50 bin doların bile hızla geleceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte hepsi eşit derecede hızlı da düşebilir. “BTCnin 20 bin doları bu kadar kolay kırmasını beklemiyordum. Düşmesini bekliyordum ama şaşırtıcı bir şekilde düşmedi. Bu çizelgeleri çok yakından izlemesini düşüşlerden alım yapmasını ve yükseklerde satış yapmasını sağladı. “Bunun yüzünden uykusuz kalıyorum çünkü kripto para birimi 7 gün 24 saat pazar.”

İlginç bir şekilde bu “bitcoin balinalarının” davranışına oldukça benziyor.

Hindistanda bir BTC ATMsi de kuran bir kripto para birimi danışmanlık firması olan Digital Assets Hindistannın kurucu ortağı Tushar Chaudhary şöyle diyor: “Müşterilerimize düşüşte BTC satın almalarını tavsiye ediyoruz ancak aynı şekilde onlardan yüksekelrde nakit para yatırmalarını da istiyoruz. ”

Yüksek Risk Yüksek Getiri

Chaudhary BTC yatırımları yüksek riskli olsa da risk potansiyelini borsa ile aynı seviyeye getirdiğini söylüyor. “Hisse senetleri örneğin bir şirketin iflas etmesi veya devralmalardan politika kararlarından ve hatta sahte haberlerden etkilenme risklerine tabidir. Bitcoin de benzer şekilde etkilenebilir. ”

BTCdeki oynaklık çok yüksek. Dakikalar içinde yüzde 5-7 dalgalanabilir yüzde 15 düşebilir veya gün içi ticarette bu kadar kazanç sağlayabilir. Ancak son zamanlarda fiyatlar hızla istikrar kazanıyor. Naik bunu kısa vadede satış yapmayan kurumsal yatırımcıların büyük ölçekli satın almasına bağlıyor.

Chaudhary ayrıca çevrimiçi ödeme şirketi Paypalın Bitcoindeki bir başka büyük kurumsal yatırımcı olduğunu söylüyor. Paypal gibi bir şirketin yatırımlarını çeşitlendirmek için Bitcoin satın alma nedenini basitleştiriyor.

Chaudhary “Komşum portakal satıyorsa ve ben muz satıyorsam portakal satmayı da düşünürdüm böylece bu müşterilerin muzlarımı da satın almasını sağlayabilirim” diyor ve bunu Paypalın Bitcoine yatırım yapmasının bir nedeni olarak gösteriyor.

Oldukça Spekülatif

Çoğu kripto para birimindeki oynaklığın bir başka nedeni de onları sabitleyen güçlü temellere sahip olmamalarıdır. Kripto para piyasasındaki çoğu ürün veya topluluk hala geliştirme aşamasındadır bu nedenle fiyat oynaklığı yalnızca spekülatif ticarete dayalı olarak yüksektir.

Chaudhary firmasının 20 bin doları aştığı anda Bitcoine yatırım yapmak isteyen insanlardan çok sayıda arama aldığını söylüyor. Naikin perakende yatırımcıların tamamen FOMO yüzünden gerçekleştirdiği ralli hakkında söylediklerini doğruluyor. Korkunç düşüşler olacağını ancak büyük rallilerle karşı karşıya geleceğini söylüyor o kadar ki yatırımcılar düşüşlerden kurtulabilirse kazanılacak çok şey var. Herhangi bir hükümet bir teşvik paketi açıkladığında ve sistemde daha fazla para olduğunda kripto para birimleri kazanıyor çünkü perakende küçük yatırımcılar hızlı karlar arıyor.

Naik “Bitcoin ile son 10 yıldaki grafiğe baksanız bile ayı piyasası trendlerini gerçekten fark etmeyeceksiniz” diyor. “Kripto para birimlerini bir yatırım aracı olarak görüyorum ki bu açıkçası çok yüksek risk ama aynı zamanda yüksek getiri. Altın bile bu tür getirilere yaklaşmıyor.” dedi.

Hindistan ve Kripto Para Düzenlemeleri 

Nisan 2018de Hindistan Merkez Bankası kendisi tarafından düzenlenen  kripto para birimlerinde alım satım yapmasını yasaklayan bir genelge yayınladı. Bu yatırımcıların bankalar aracılığıyla kripto para birimlerine para aktarmasının zorlaştığı ve bu nedenle birçoğunun eşler arası bir sistemi tercih ettiği anlamına geliyordu.

Bununla birlikte Mart 2020de Yüksek Mahkeme bu genelgeyi bozarak yatırımcıların banka hesaplarından kripto para borsalarına veya cüzdanlarına para aktarmalarını kolaylaştırarak daha fazla bireysel yatırımcıyı bünyesine kattı. Ve bu da şimdiye kadar bu çılgınlığı körükledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku