Hintli Yönetici ve Yatırımcıdan Son Dönem Bitcoin (BTC) Piyasası Üzerine Kritik Açıklamalar!

Abone Ol
Hintli Yönetici ve Yatırımcıdan Son Dönem Bitcoin (BTC) Piyasası Üzerine Kritik Açıklamalar!
Serkan Aydın
 • 05 Ocak 2021
 • Yazar:

  Yatırım yapabileceğiniz tüm varlıklar arasında hiçbiri Bitcoin kadar kısa bir süre içinde çok fazla getiri sağlamadı, ancak birçoğunun hala şüpheyle yaklaştığı lider kripto para birimi, FOMO nedeniyle artık daha fazla yatırımcıyı çekiyor. 

   Mart 2020'de, dünya koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına girdiğinde, neredeyse bütün piyasalar çöktü. Kripto para birimleri bile panik ortamından etkilendi. Bununla birlikte, kripto para piyasası, kendini toparlayan ilk piyasalardan biri oldu. O dönem'de sadece bir Bitcoin satın almak için 4,945 dolar yatırmış olsaydınız, bu yıl 5 Ocak itibariyle bir BTC yaklaşık 31.500 değerinde olurdu. Dokuz ayda, neredeyse 7 kat getiri.

  Hisse senedi veya altın piyasaları bile bu kadar hızlı bir şekilde geri toparlanamadı. Ancak kripto para birimine yatırım yapmak, çok riskli olduğu ve onu destekleyen sağlam temeller olmadığı için, risk almayı sevmeyenler için değildir.

  FOMO

  Akıllardaki soru şu: O halde BTC neden bu kadar hızlı yükseliyor?

   Mumbai merkezli bir yatırım şirketinin CEO'su olan ve 2013'ten beri Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle yakından ilgilenen Meghan Naik bu soruyu şöyle yanıtlıyor: Cevap:" FOMO, yani fırsatı kaçırma korkusu!”

  "Mart ayındaki COVID çöküşünden bu yana pek çok insan kripto para birimini hiç olmadığı kadar yakından takip ediyor. Son zamanlarda piyasaya giren ve elinde yüz binlerce BTC olan çok sayıda kurumsal yatırımcı var. Bu büyük bir fark yarattı ve işte bu yüzden perakende yatırımcılar devreye giriyor, fiyat her düştüğünde satın alıyor ve ralliyi körüklüyor.”

  Naik, özellikle iki şirkete işaret ediyor: Bir varlık yönetimi şirketi olan Grayscale ve Microstrategy. Bu şirketler agresif bir şekilde BTC'yi biriktiriyor. Fiyat 20 bin dolar a ulaşmadan önce bile bunu yaptılar, bu da arz sorunu yaratarak ralliyi daha da ilerletti.

   Sınırlı Arz 

  Bitcoin'in sınırlı tedarikte olduğu belirtilmelidir. Satoshi Nakamoto takma adıyla anılan mucidi, Bitcoin'i yarattığında, 21 milyondan fazla BTC olmayacağını söyledi, bu da teknik olarak hepsinin "üretilmesi”120 yıl demek.

  Şimdiye kadar yaklaşık 18,59 milyon BTC oluşturuldu. Bunların tümü, BTC'lerin tamamı dolaşımda olmayacak çünkü birçok kişi BTC'yi sanal “cüzdanlarda” depoladı ve bazıları “anahtarları” kaybetti, bu da bu BTC'lerin sonsuza kadar kaybolacağı anlamına geliyor.

  Naik, "Bitcoin tarihinde ilk kez bir boğa koşusunda fiyatın yüzde 30-40'lık bir düzeltme olmadan yükseldiği görülüyor. Geçen yılın Mart ayından bu yana, en büyük düzeltme yalnızca yüzde 20 oldu.” diyor. 

  Nakde Çevirme Zamanı mı?

  Ethereum, XRP, Neo ve diğerleri gibi kripto para birimleri, çok daha düşük bir değerde de olsa BTC'ye benzer bir eğilim izliyor. Bu düşük değerli kripto para birimleri, yatırımcıları hızlı getirilerden nakit para kazanma umuduyla almaya teşvik ediyor.

  Naik, BTC 35 bin doları aştığında, perakende yatırımcı çılgınlığı nedeniyle 50 bin doların bile hızla geleceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte, hepsi eşit derecede hızlı da düşebilir. “BTC'nin 20 bin doları bu kadar kolay kırmasını beklemiyordum. Düşmesini bekliyordum ama şaşırtıcı bir şekilde düşmedi. Bu, çizelgeleri çok yakından izlemesini, düşüşlerden alım yapmasını ve yükseklerde satış yapmasını sağladı. "Bunun yüzünden uykusuz kalıyorum çünkü kripto para birimi 7 gün 24 saat pazar.”

  İlginç bir şekilde, bu “bitcoin balinalarının” davranışına oldukça benziyor.

  Hindistan'da bir BTC ATM'si de kuran bir kripto para birimi danışmanlık firması olan Digital Assets Hindistan'nın kurucu ortağı Tushar Chaudhary şöyle diyor: "Müşterilerimize düşüşte BTC satın almalarını tavsiye ediyoruz, ancak aynı şekilde onlardan yüksekelrde nakit para yatırmalarını da istiyoruz. ”

  Yüksek Risk, Yüksek Getiri

  Chaudhary, BTC yatırımları yüksek riskli olsa da risk potansiyelini borsa ile aynı seviyeye getirdiğini söylüyor. “Hisse senetleri, örneğin bir şirketin iflas etmesi veya devralmalardan, politika kararlarından ve hatta sahte haberlerden etkilenme risklerine tabidir. Bitcoin de benzer şekilde etkilenebilir. ”

  BTC'deki oynaklık çok yüksek. Dakikalar içinde yüzde 5-7 dalgalanabilir, yüzde 15 düşebilir veya gün içi ticarette bu kadar kazanç sağlayabilir. Ancak son zamanlarda fiyatlar hızla istikrar kazanıyor. Naik, bunu kısa vadede satış yapmayan kurumsal yatırımcıların büyük ölçekli satın almasına bağlıyor.

  Chaudhary ayrıca çevrimiçi ödeme şirketi Paypal'ın Bitcoin'deki bir başka büyük kurumsal yatırımcı olduğunu söylüyor. Paypal gibi bir şirketin yatırımlarını çeşitlendirmek için Bitcoin satın alma nedenini basitleştiriyor.

  Chaudhary, "Komşum portakal satıyorsa ve ben muz satıyorsam, portakal satmayı da düşünürdüm, böylece bu müşterilerin muzlarımı da satın almasını sağlayabilirim,” diyor, ve bunu, Paypal'ın Bitcoin'e yatırım yapmasının bir nedeni olarak gösteriyor.

  Oldukça Spekülatif

  Çoğu kripto para birimindeki oynaklığın bir başka nedeni de, onları sabitleyen güçlü temellere sahip olmamalarıdır. Kripto para piyasasındaki çoğu ürün veya topluluk hala geliştirme aşamasındadır, bu nedenle fiyat oynaklığı yalnızca spekülatif ticarete dayalı olarak yüksektir.

  Chaudhary, firmasının 20 bin doları aştığı anda Bitcoin'e yatırım yapmak isteyen insanlardan çok sayıda arama aldığını söylüyor. Naik'in, perakende yatırımcıların tamamen FOMO yüzünden gerçekleştirdiği ralli hakkında söylediklerini doğruluyor. Korkunç düşüşler olacağını, ancak büyük rallilerle karşı karşıya geleceğini söylüyor, o kadar ki, yatırımcılar düşüşlerden kurtulabilirse, kazanılacak çok şey var. Herhangi bir hükümet bir teşvik paketi açıkladığında ve sistemde daha fazla para olduğunda, kripto para birimleri kazanıyor çünkü perakende küçük yatırımcılar hızlı karlar arıyor.

  Naik, "Bitcoin ile, son 10 yıldaki grafiğe baksanız bile ayı piyasası trendlerini gerçekten fark etmeyeceksiniz,” diyor. “Kripto para birimlerini bir yatırım aracı olarak görüyorum, ki bu açıkçası çok yüksek risk ama aynı zamanda yüksek getiri. Altın bile bu tür getirilere yaklaşmıyor.” dedi.

  Hindistan ve Kripto Para Düzenlemeleri 

  Nisan 2018'de, Hindistan Merkez Bankası, kendisi tarafından düzenlenen  kripto para birimlerinde alım satım yapmasını yasaklayan bir genelge yayınladı. Bu, yatırımcıların bankalar aracılığıyla kripto para birimlerine para aktarmasının zorlaştığı ve bu nedenle birçoğunun eşler arası bir sistemi tercih ettiği anlamına geliyordu.

  Bununla birlikte, Mart 2020'de Yüksek Mahkeme, bu genelgeyi bozarak yatırımcıların banka hesaplarından kripto para borsalarına veya cüzdanlarına para aktarmalarını kolaylaştırarak daha fazla bireysel yatırımcıyı bünyesine kattı. Ve bu da şimdiye kadar bu çılgınlığı körükledi.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Bitcoin ile ilgili her şey

  Kripto Analiz Firması Weiss'tan Balon Teorisi ve Bitcoin (BTC) Rallisine Dair Çarpıcı Açıklamalar

  Kripto Analiz Firması Weiss'tan Balon Teorisi ve Bitcoin (BTC) Rallisine Dair Çarpıcı Açıklamalar

  Geçtiğimiz hafta altcoinlere kıyasla en devasa düşüşlerden birini görmesine rağmen, Bitcoin 30 bin dolar seviyesinin üzerinde kaldı. Bazı tüccarlar ''korku, belirsizlik ve şühheye'' tes...

  • 23 Ocak 2021
  İyi Bir Yatırımcı Bitcoin'de (BTC) Volatilite'ye Neden Olan Bu 6 Faktörü İyi Analiz Etmeli 

  İyi Bir Yatırımcı Bitcoin'de (BTC) Volatilite'ye Neden Olan Bu 6 Faktörü İyi Analiz Etmeli 

  Dalgalanmaya neyin yol açtığını ve bunu en iyi nasıl tahmin edeceğinizi anlarsanız, volatilite ticaret fırsatlarına yol açar. Bu yazıda, kripto para birimlerinin öngörülemez doğasını...

  • 23 Ocak 2021
  Çin'in Dijital Yuan'ı Bitcoin (BTC) İçin Bir Tehdit mi?

  Çin'in Dijital Yuan'ı Bitcoin (BTC) İçin Bir Tehdit mi?

  Çin Nakitsiz Bir Hayata Doğru İlerliyor Çin, yuanı uluslararası bir para birimi yapmak ve küresel dolar ödeme sistemine olan bağımlılığını azaltmak için dijital para birimi çıkara...

  • 23 Ocak 2021
  EToro Raporu: Kripto Para Piyasası Değerinin 2 Trilyon Dolara Ulaşması İçin Bu Engelleri Aşması Şart 

  EToro Raporu: Kripto Para Piyasası Değerinin 2 Trilyon Dolara Ulaşması İçin Bu Engelleri Aşması Şart 

  Piyasa değerine göre en değerli kripto para birimi olan Bitcoin, şimdiye kadar heyecan verici bir 2021 geçirdi. Son zamanlarda 30 bin dolar seviyelerinin altına düşmesine rağmen, tüccarlar v...

  • 22 Ocak 2021
  Dev Şirket 10 Milyon Dolarlık Daha Bitcoin (BTC) Satın Aldı!

  Dev Şirket 10 Milyon Dolarlık Daha Bitcoin (BTC) Satın Aldı!

    Son 6 ayda 1,3 milyar doların üzerinde Bitcoin satın alan yazılım devi MicroStrategy, en son Bitcoin düşüşünde, her biri 31.808 dolardan 10 milyon dolar değerinde Bitcoin satın...

  • 22 Ocak 2021
  ABD'in Hazine Bakanı Adayı Yellen'dan Kripto Paralarla İlgili Şaşırtıcı Yeni Açıklamalar 

  ABD'in Hazine Bakanı Adayı Yellen'dan Kripto Paralarla İlgili Şaşırtıcı Yeni Açıklamalar 

  Federal Rezerv eski başkanı ve Joe Biden’in ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, kripto para birimleri konusundaki duruşunu değiştirdi ve Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin küresel ...

  • 22 Ocak 2021
  Blockchain ve Kripto Para Veri Platformu LongHash'ten Çarpıcı Bitcoin (BTC) ve Altcoin Değerlendirmesi

  Blockchain ve Kripto Para Veri Platformu LongHash'ten Çarpıcı Bitcoin (BTC) ve Altcoin Değerlendirmesi

  Uzmanlar genellikle altcoinlerin Bitcoin ile yükseliş kaydettiğini ve hatta Bitcoin ile düştüğünü söylüyor. Longhash raporu, son yedi gün içinde altcoinlerin yüzde 92'sinin "Bitcoin'den ...

  • 22 Ocak 2021
  Bitcoin (BTC) En Fazla Hangi Seviyeye Kadar Düşebilir? 

  Bitcoin (BTC) En Fazla Hangi Seviyeye Kadar Düşebilir? 

  Bitcoin fiyatı, önceki gün yüzde 9,5'lik benzer bir düşüş yaşadıktan sonra bugün günü itibarıyla yaklaşık yüzde 12 düştü. Dünün aksine, bugünkü düşüş'te, balinalar coinleri...

  • 22 Ocak 2021
  Bitcoin (BTC) 30 Bin Dolar'a Doğru Gidiyor. Peki, Bugünkü Yüzde 12'lik Düşüş'ün Sebebi Ne Olabilir?

  Bitcoin (BTC) 30 Bin Dolar'a Doğru Gidiyor. Peki, Bugünkü Yüzde 12'lik Düşüş'ün Sebebi Ne Olabilir?

  Bitcoin, bugün yaklaşık yüzde 12 oranında düştü. Lider kripto para, kritik destek seviyesinin altına düşerek 30 bin dolara kadar geri çekilebilir. Geleneksel piyasalarda olumlu bir risk...

  • 21 Ocak 2021
  Guggenheim Yöneticisi Bitcoin (BTC) 20 Bin Dolar'a Düşebilir Dedi ve Twitter'da Alay Konusu Oldu

  Guggenheim Yöneticisi Bitcoin (BTC) 20 Bin Dolar'a Düşebilir Dedi ve Twitter'da Alay Konusu Oldu

  Bitcoin'e yatırım yapmayı planlayan finansal hizmetler firması Guggenheim Partners'da üst düzey bir yönetici, BTC'nin 20 bin dolar'a düşeceğini söyledi. Guggenheim'ın baş yatırım sor...

  • 21 Ocak 2021
   Chainalysis Verileri Hazine Bakanı Adayı Yellen'ın Kripto Para Açıklamalarını Çürütecek Nitelikte

   Chainalysis Verileri Hazine Bakanı Adayı Yellen'ın Kripto Para Açıklamalarını Çürütecek Nitelikte

  Senato toplantısında, yeni ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, kripto para birimlerinin suç finansmanı, terörizm ve kara para aklamada kullanılmasıyla ilgili endişelerini dile getirmişti....

  • 21 Ocak 2021
  Biden'dan Kripto Para Sektörünü Sevindirecek Atama

  Biden'dan Kripto Para Sektörünü Sevindirecek Atama

  Eski Hazine yetkilisi ve Ripple danışmanı Michael Barr, Para Birimi Denetleyi Ofisine başkan olarak Brian Brooks'un yerini alacak. The Wall Street Journal'ın bugün yayınladığı bir rapora ...

  • 21 Ocak 2021
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.