Herkes bu soruyu soruyor: Bitcoin neden sert düştü?.. İşte cevabı

0 0

Kripto para borsası Coinbase 12 Martta Bitcoinin yüzde 50 çöküşü ve kullanıcılarının bu duruma nasıl tepki verdikleri hakkında ayrıntılı bir makale yayınladı.

BİTCOİN MADENCİLİK ŞİRKETİ ENDİŞELİ… TIKLAYIN

Coinbasein konuyla ilgili sorusu şuydu: Bitcoin kriz zamanlarında güvenli bir sığınak olacak bir varlıksa neden tüm pazarlar düştüğünde yüzde 50ye yakın bir düşüş yaşadı? Bu Bitcoinin 2013ten beri bir gün içinde yaşadığı en büyük kayıptı.

Coinbase ilk olarak etkinliğin genel bir çerçevesini çizerek başladı. Sadece bir gün önce Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsün dünyevi bir salgın olabileceğini duyurdu. Buna ek olarak Donald Trump Avrupa ve ABD arasında bir seyahat yasağı getirirken İtalya ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Conibasee göre küresel ekonominin S&P 500 ve Dow Jones gibi devlerde yüzde 10luk bir düşüşle sonuçlanan ve 1987de Siyah Pazartesiden bu yana en büyük düşüş olan bu ağır çöküşü kaldıramadığı gerçeği o günlerde görülemedi.

12 Martta Bitcoinde ne oldu

Coinbasee göre 12 Martta aşağıdakiler oldu:

“Yatırım araçları keskin hayaller yaşadığında yatırımcılar ABD doları gibi“ güvenli limanlara ”geçiyorlar.”

“Ancak herkesin çıkış isteği ciddi bir likidite sorununa yol açıyor ve satıcıların sayısı alıcıları büyük bir farkla aşıyor ve fiyatlar düştükçe azalıyor.”

“Buradaki birçok büyük varlık tüccarı 1 dolar değerindeki varlıkların aslında 2 veya 3 dolarlık borçla desteklendiği pozisyonlar kaldı. ”

“Piyasa çöktüğünde kaldıraç pozisyonları iflas veya kapanma riskiyle karşı karşıya kaldı. Dolar burada yükselen değer oldu. ”

“Genel satışların yanında büyük tasfiyeler eklendiğinde nakit saldırısı başladı. Tedarikçiler sadece satmak istediklerini değil satabilecekleri her şeyi satmaya başladılar. Buna Bitcoin ve diğer kripto para birimleri de dahildi.”

Daha ayrıntılı olarak belirtmek gerekirse Coinbasee göre Bitcoinin düşmesi yukarıda listelenenlere benzer nedenlerden ötürü:

“Bazı kısa vadeli yatırımcılar hemen satışa çıktı. Bazı kurumlar hemen para yatırmak istiyor ve satıyorlardı. Tabii ki kaldıraçlı pozisyonların da kapalı olduğu unutulmamalı.”

“Ancak Bitcoin fiyatı geleneksel pazarlardan daha hızlı ve daha zor düşmeye devam etti. Bunun tek bir nedeni vardı ve bu Bitcoin endüstrisindeki kolun büyüklüğü idi.”

Sorunla ilgili olarak Coinbase geleneksel pazarlarda 2 veya 3 kez kaldırılmasına izin verilse de Bitcoindeki denizaşırı borsalarda 100 kata kadar kaldırabilir. Bu pozisyonunuzda 1 dolarlık bir değişiklik olsa bile işlemin kapatılabileceği ve paranızın kaybedileceği anlamına geliyor.

Kripto alanında başka kaldıraç türleri de var: madenciler genellikle Bitcoin ile kredi temin ediyor borç verenler BTC mevduatları için nakit krediler sunuyor ve daha gelişmiş tüccarlar vadeli işlem sözleşmeleri için kaldıraç kullanıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku