Her Bitcoin yatırımcısının takviminde işaretlemesi gereken 5 BTC günü

0 12

1 Ağustos: Bitcoin Bağımsızlık Günü

Kod açık kaynak olmasına karşın Bitcoin Protokolündeki değişiklikleri uygulamak zordur. Bununla birlikte protokol değişikliklerinin bir dayanak kazanması için Bitcoinerlerin önce düğüm yazılımlarını güncellemesi gerekiyor. Belli bir noktada geriye dönük Hard Fork olarak adlandırılan uyumlu olmayan yazılım güncellemeleri geçmişte kaldığı için bu mümkün görünmüyor.

Bitcoin Ölçeklendirme tartışmasının zirvesinde 50 büyük endüstri oyuncusu 2017 yılında New Yorkta toplandı ve Bitcoinin blok boyutunu ikiye katlamaya karar verdi. Topluluk güncellemeler söz konusu olduğunda bunu 1 numaralı kripto para birimi Ethosunun ihlali olarak algıladı. Blok boyutunu 4 MBye yükseltmek yerine Core Developer yalnızca Segwiti uygulayan ancak blok boyutunu değiştirmeden bırakan geriye dönük uyumlu bir Soft Fork güncellemesi başlattı. Bu sözde kullanıcı tarafından etkinleştirilen Soft Fork (UASF) tarihe geçti.

22 Mayıs: Bitcoin Pizza Günü

Laszlo Hanyecz 22 Mayıs 2010da 10.000 BTCye 2 pizza satın aldı. Bugünün perspektifinden bakıldığında iki pizzaya ödenen 10.000 Bitcoin yaklaşık 110 milyon ABD doları değerine karşılık geliyor. Dijital altın ile yapılan ilk ödeme örneği olan Hanyeczin bu alışverişi Bitcoinin bir değer olarak yaşamın içinde kullanılmasından dolayı tarihsel bir önem taşıyor. Bu nedenle kripto topluluğu her yıl 22 Mayısta Bitcoin Pizza Gününü kutluyor.

3 Ocak: Başlangıç Günü

Kripto para birimlerinin ilki olan Bitcoin için bir başka önemli gün ilk blok madenciliğinin ortaya çıkarıldığı 3 Ocak 2009 tarihi olarak biliniyor. BTC mucidi Satoshi Nakamoto takma ismiyle bilinen kişi Blockchainin ilk bloğunda bir mesaj bıraktı :

03/Jan/2009 Şansölye bankalar için ikinci kurtarma eşiğinde… Bitcoin Genesis Bloğu

Ayrıca kripto topluluğu her yıl 3 Ocakta Proof Of Keys gününü de kutluyor.

31 Ekim: Bitcoin White Paper Day

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto 31 Ekim 2008de Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi adlı dijital işlemleri takip edebilen ve onaylayabilen çifte harcamayı engelleyebilen ve neredeyse gerçek zamanlı incelenebilen şeffaf işlem kaydı sunan merkeziyetsiz ve eşler arası bir teknik inceleme yayınladı.

Satoshi dünyanın neden merkezi olmayan devlet dışı bir para birimine ihtiyaç duyduğunu dokuz sayfadan daha kısa bir şekilde özetledi.

18 Aralık: HODL Günü

Bitcoin Talk kullanıcısı GameKyuubi tarafından 18 Aralık 2013te kullanıldı. Kripto dünyasının aşina olduğu Hold terimi Reddit kullanıcısı GameKyuubinin BTClerini satamayıp tutması sonucu I am Holding yerine I am Hodling yazdı ve kripto topluluğu arasında popüler bir konu haline geldi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku