Hatırlatmakta fayda var: Çok heyecan yaratan bu olay ne anlama geliyor?

0 0

Bitcoin yeni paraların oluşturulma oranını azaltan çok titiz bir ayarlamadan geçti. Dünyanın en büyük kripto para biriminin “halving” durumu her dört yılda bir gerçekleşiyor.

Dijital para birimi Bitcoins karşılığında karmaşık matematik bulmacalarını çözmek için yarışan yazılımlar çalıştıran “madenciler”e güvenir.

Halving enflasyonu kontrol etmek için Satoshi Nakamoto olarak bilinen yaratıcısı tarafından kripto para biriminin koduna yazılmıştır.

Bu Bitcoinin 2009daki kuruluşundan bu yana üçüncü halving durumu. Birincisi Kasım 2012de ikincisi Temmuz 2016da gerçekleşti. Bir sonraki yarığın Mayıs 2024te gerçekleşmesi bekleniyor.

Bitcoinin kodu madencilere verilen ödüllerin sıfıra ulaşana kadar her 210.000 blokta yarıya inmeye devam edeceği ve şimdiye kadar var olacak toplam Bitcoin sayısını 21 milyonla sınırlayacağı anlamına geliyor.

Bunun nedeni – dolar pound veya euro gibi para birimlerinin aksine – dijital para birimlerinin arzlarını düzenleyecek merkez bankası olmamasıdır.

Kripto para biriminin destekçileri bu kıtlığın değerinin altında yatan şeyin bir parçası olduğunu ve ekonomik kriz zamanlarında devalüasyona açık olan para birimlerine karşı potansiyel bir güvenli cennet haline getirdiğini söylüyor.

Bununla birlikte bazı yatırımcılar yarılamanın kripto para birimini madenciler için daha az çekici hale getirebileceğini vurguladı.

AXI Corptan Stephen Innes BBCye verdiği demeçte “Madenciler için Bitcoin madenciliği teşviki daha az. Madenciler muhtemelen daha karlı kripto para birimlerine geçecekler.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku