Harvard Ekonomi Profesöründen Bloomberg e Bitcoin in (BTC) Geleceğiyle İlgili Çarpıcı Röpörtaj   

0 1

 Harvard üniversitesi ekonomi profesörü ve Uluslararası Para Fonunun (IMF) eski baş ekonomisti Kenneth Rogoff haftasonu Bloomberg ile yaptığı röportajda Bitcoin düzenlemesi hakkında düşüncelerini paylaştı:

“Bitcoin spekülatif bir şey. Bitcoine şüpheyle yaklaştım. Kesinlikle fiyat son zamanlarda parabolik olarak arttı. Bitcoinin ne işe yaradığına dair nihai bir soru var. İnsanlar bunun değerli olduğunu düşündüğü için mi değerli? Bence bu patlayacak bir balon.”  

Rogoff şöyle devam etti: “Bitcoinin Venezuella İran gibi çaresiz ülkelerde kullanıldığını görebiliyorum. Geleceği karanlık olan bu ülkelerde biraz işe yarayabileceği düşünülebilir. Batıdaki hükümetlerin büyük ölçekte sahte işlemlere izin vermeyeceğini düşünüyorum. Buna kesinlikle izin vermeyecekler.”  Harvard iktisat profesörü daha sonra şu şu ayrıntılara da değindi:

“Yönetmelik gelecek. Hükümetler kazanacak. Teknolojinin ne olduğu önemli değil. Öyleyse uzun vadede bir kullanım yoksa balonun patlayacağını düşünüyorum. Umarım bu kadar değerli bir kullanım yoktur.”

Ardından Rogoffa şu soru yöneltildi “Hazine Bakanı Yellene ABDnin kripto para biriminin fiyatını düşürebilecek bu düzenlemeyi başlatmada daha aktif olması gerektiğini tavsiye eder misiniz?”

Rogoff bu soruyu şöyle cevapladı: “Evet bu her yönüyle doğru. Düzenlenmesi gerekiyor. Sanırım hükümetler bunun üzerinde ciddi bir şekilde çalışıyorlar zaten. Bitcoin o kadar yaygın olarak kullanılmıyor ve Bitcoin lobicilerinin bazı yerlerde başarılı olsalar da bunun kalıcı olmayacağından şüpheleniyorum.”

Rogoff uzun zamandır Bitcoine şüpheyle yaklaşıyor. 2018de CNBCye kripto para biriminin on yıl sonra 100 bin dolar değil daha büyük olasılıkla 100 dolar değerinde olacağını söyledi. Eski IMF baş ekonomisti “Temel olarak kara para aklama ve vergi kaçakçılığı olasılığını ortadan kaldırırsanız bir işlem aracı olarak fiili kullanımları çok azdır.” dedi.

Veriler Kripto Para Birimlerine Yönelik Suçlamaları Çürütüyor

Geçen hafta ABD Hazine Bakanı Janet Yellen kripto para birimlerinin çoğunlukla yasadışı finansman için kullanıldığını belirtti. Daha sonra duruşunu biraz yumuşattı ve etkili bir kripto para düzenlemesi uygulamak için Federal Rezerv Kurulu ve diğer düzenleyicilerle birlikte çalışma sözü verdi. Bir hafta önce Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde ülkeleri Bitcoini düzenlemeye çağırdı ve kripto paraların gereksiz olduğunu ve kara para aklama faaliyetlerinde kullanıldığını iddia etti. Politikacıların iddialarına rağmen Chainalysis  raporu 2020de kripto işlemlerinin işlenen suçların yalnızca yüzde 034ünü oluşturduğunu ortaya çıkardı.

Bu arada birkaç ABD milletvekili hükümetlerin Bitcoini durdurmaya çalışmaması gerektiğini söyledi. Temsilci Patrick McHenry daha önce şunları söylemişti:

 “Bitcoin teknolojisinin doğası gereği hükümetler onu yok edemezler ve bunu yapmamalılar.”

Dahası ABDde artık Bitcoin dostu bir senatör var. Senatör Cynthia Lummis Kongrenin Bitcoinin büyük bir değer deposu olduğunu anlamasına yardımcı olacağına dair söz verdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku