Cardano Kurucusu: Bitcoin’in Anonim Mucidi Satoshi Nakamoto Sadece Bu Kişi Olabilir

0 4

Cardano kurucusu Charles Hoskinson Bitcoin’in gizemli mucidi Satoshi Nakamotonun profiline yalnızca bir kişinin uyduğuna inanıyor.

Hoskinson YouTube kanalında yaptığı Bana İstediğini Sor (AMA) oturumunda Nakamotonun kim olabileceği konusunda değerlendirmede bulundu ve bu profile uyan tek kişi olduğuna inandığı ismi paylaştı:

“Son zamanlarda bu konuda çok konuştum. Birincisi çok önemli değil ikincisi ise muhtemelen Adam Back. Kanıtların üstünlüğüne bakarsanız Occamın usturası yasası geçerli ve en olası cevap genellikle şudur ve orada gizem veya sihir yoktur fakat o profile uymaktadır. 2008de Bitcoini yaratan 40lı 50li yaşlarda birini arıyorsunuz bu Adam’e uymaktadır. İngilizce eğitimi dilbilgisi tüm bunlar doğru bilgisayar bilimi geçmişi tam olarak aradığınız doğru kimlik bilgileri. Muhtemelen bunu doğrulamak için kod stilometrisi ile epey yol alabilirsiniz.”

Adam Back Blockchain teknoloji şirketi Blockstreamin kurucu ortağı ve genel müdürü. Kendisi aynı zamanda uzun süredir cypherpunks üyesi ve Bitcoin teknik belgesinde kendisine referans verilmesiyle biliniyor. Hoskinson bir simge olarak Satoshinin zaten kendi başına bir yaşam sürdüğünü ve Backin veya başka birinin Satoshi olduğunu gösteren çok büyük kanıtlar ortaya çıksa bile çoğu kişinin bunu kabul etmeyeceğini ekliyor ve şunları söylüyor:

“Ama Adam Back’in Satoshi olduğuna dair büyük kanıtlar olsa bile Satoshi bir simge haline geldiği için herhangi birinin Satoshi olması fiziksel olarak imkansızdır çünkü bir grup insan da bunu kabul etmez ve “Hayır hayır o bir sahtekar” veya “O bir sahtekar” diyecektir. Bu yüzden Satoshi bu noktada etkin bir şekilde dokunulmaz hale geliyor. Kimse o kişi olamaz. Ama gerçek hayat muhtemelen Adam Back.”

Adam Backin Bitcoin’in anonim mucidi olduğu spekülasyonu ilk olarak 2020 yılının Mayıs ayında YouTuber Barely Sociableın Bitcoin – Unmasking Satoshi Nakamoto adlı bir video öne sürüldü ve o video bugüne kadar yaklaşık 660 bin görüntüleme aldı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku