Hangisi Piyasanın Aslan Kralı: Dogecoin mi, Shiba Inu mu?

115

Son birkaç ayda iki farklı köpek kripto para birimi, Shiba Inu ve Dogecoin, kripto ekonomisinde dalgalar yaratıyor. Dogecoin 2013’ten beri piyasada ve geçen yıl büyük kazançlar elde ederken, nispeten yeni ERC20 kripto shiba inu’nun değeri de önemli ölçüde arttı.

Hem Dogecoin hem de Shiba Inu, Bitcoin’in piyasa performansını gölgede bıraktı

Kripto para birimleri Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) 2021’de büyük kazançlar elde etti. Aslında, bu dijital varlıkların her ikisi de ABD dolarına karşı kazanç söz konusu olduğunda çok sayıda kriptoyu geride bıraktı. Örneğin, bir yıl önce Bitcoin’e (BTC) yatırım yapmak, yatırımcının USD karşısında %290’lık güzel bir kazanç elde edeceğini gösteriyor. Dogecoin ise bugünün 12 aylık verilerine göre birim başına 37 sent ile yatırımcıyı %14,787 oranında bir seviyeye taşıyacaktı.

SHIB vs. DOGE: Crypto Land’deki en iyi köpek kim?

Shiba Inu tokenleri Ağustos 2020’de piyasaya sürüldü ve Dogecoin’in 2013 OG kökenlerine kıyasla sadece 10 aylık ve oldukça yeni. Coingecko’ya göre SHIB’nin 0,00000001dolardan işlem gördüğünü belirten 1 Ocak 2021’den önce herhangi bir fiyat verisi yok. Fiyat birkaç hafta sonra bu aralıkta kaldı, ancak o zamandan beri token %90,100 artarak bugünün 0,00000862 döviz kuruna yükseldi. 30 günlük istatistikler, DOGE’nin %33 düştüğünü, ancak SHIB’nin ay boyunca %425,6 oranında arttığını gösteriyor.

Haftalık istatistikler, SHIB’nin %13,8 kazandığını, ancak DOGE’nin geçen hafta %27,10 ile tokeni geride bıraktığını gösteriyor. Dogecoin yatırımcılarının bu yıl Elon Musk’a teşekkür etmesi gerekiyor ve tokenin diğer tarafında Shiba Inu yatırımcıları da Dogecoin’e teşekkür edebilir. Dogecoin, yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından şaka ve eğlence amaçlı oluşturulurken, SHIB de aynı nedenlerle oluşturuldu. Ancak, ERC20 tokeni “Ryoshi” olarak bilinen anonim kurucusu tarafından piyasaya sürüldüğü için SHIB programcısının kimliğini kimse bilmiyor.

Bu altcoinler benzer mi?

Her iki kripto paranın da Shiba Inu köpeğine benzeyen logoları var ve her iki kripto paranın da kendi toplulukları var. Büyük bir DOGE ordusu varken, kendilerine ‘SHIB Army’ diyen çok sayıda hayran var. Coingecko, Shiba Inu (SHIB) piyasa değerini 4,5 milyar dolarlık piyasa değeri ile 30. sırada yer alıyor. Dogecoin (DOGE) piyasa değeri bugün 49 milyar dolardan çok daha yüksek.

Dogecoin göndermek için 2,48 DOGE (0,933 dolar) ile karşılaştırıldığında, transfer başına 0,0019 ETH (5,32 dolar) maliyeti olduğundan SHIB gönderme ücretleri daha yüksektir. Dogecoin, Shiba Inu’dan çok daha fazla borsada yaygın olarak bulunur ve yakın zamanda Coinbase’e eklendi. Yatırımcılar SHIB’i Okex, Huobi, ShibaSwap, Kucoin, Coinbene, Probit Global, Binance, Crypto.com, Coindcx ve Wazirx gibi borsalarda bulabilirler.

Ayrıca, dolaşımda DOGE’den çok daha fazla SHIB tokeni var. Veriler bugün 497 trilyon SHIB tokeni bulunduğunu ve dolaşımda sadece 129 milyar DOGE olduğunu gösteriyor. Son 24 saat boyunca SHIB, küresel ticaret hacminde 800 milyon dolar gördü. Dogecoin’in hacmi, küresel DOGE takaslarında 6,2 milyar dolarlık uzun bir atışla bu metriği aştı. Bu iki kripto para, her ne kadar benzer olsalar dahi farklı özellikleri de elbette var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak News.bitcoin.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku