Halving sonrası madenciler satış yapacak mı?

0 0

Bitcoin’de “halving” olarak bilinen blok ödülü yarılanmasına çok az kaldı.

Bölünmeden sonraki en ilginç konulardan biri Bitcoin madencilerinin satış tarafında nasıl davranacağı. Cari fiyatların verimsiz olduğu düşünülen yüksek maliyetli küçük ölçekli Bitcoin madencilerinin halving sonrası kepenkleri kapatmasına neden olabileceği düşünülüyor. Ayrıca bu madencilerin ağdan önemli bir Bitcoin satma ihtimaline de odaklanıyor.

ÇOK YAKINDA EN BÜYÜK BİTCOİN SATICILARI BORSALAR OLACAK TIKLAYIN

Bunun için önceki blok ödül yarısına bakmak faydalı olabilir. Bilindiği gibi 2012 ve 2016 yıllarında şu ana kadar iki halving gerçekleşti.

Peki madenciler bu iki halving’den sonra Bitcoin satışları konusunda nasıl davrandı?

CoinTelegraph tarafından bildirildiği gibi veri analiz şirketi CryptoQuant tarafından geliştirilen Madenci Pozisyon Endeksine (MPI) göre madenciler bu aşamada Bitcoini satmak istemiyor. CryptoQuanttan alınan grafikteki kırmızı çizgi 2nin üzerindeki herhangi bir durumda Bitcoin satan madenciler olarak kabul ediliyor. Ancak MPI 2019un Aralık ayında 0ın biraz üzerindeydi ve şu anda -0.50 civarında. Genel olarak ÇBYEnin 2nin üzerinde olduğu son dönem 2018in başlangıcıydı.

Bu endeks halving tarihlerine göre incelendiğinde ise ortaya ilginç bir tablo çıkıyor. Aşağıdaki grafik ÇBYEnin yarıya nasıl davrandığını gösteriyor. Buna göre madenciler halving sonrası hemen Bitcoin satışlarına yönelmiyor. Bunun yerine böyle büyük bir satış fiyatın zirvelere ulaşmasından aylar sonra gerçekleşir.

Öte yandan en büyük Bitcoin satıcıları olarak ifade edilen madenciler yarılanma sonrası fiyat üzerinde eskisi kadar etkili olamayacaklar. Şu anda madencilik yoluyla günlük 1800 BTC üretiliyor ve bu sayı 12 Mayıs’ta 900 BTC’ye gerileyecek. Yani Bitcoin üzerindeki potansiyel satış baskısında da aynı ölçüde bir düşüş yaşanacak.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku