metaverse coin

Haftalık NFT Raporu: İşte Öne Çıkan NFT Haberleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hafta genelinde NFT projelerinde ve piyasalarında neler yaşandı? Dijital swoosh NFT’ler gerçekten önde gelen spor giyim markası Nike ile işbirliği içerisinde mi? Haftanın gelişmelerinde neler var? Hepsini Kriptoarena.com olarak, siz değerli okuyucularımız ile buluşturuyoruz.

Nike, NFT projesi ile marka gelirlerinde ilk sırada

’’Just do it’’ sloganı ile öncü markalardan olan Nike geçtiğimiz hafta, NFT’lerden gelir elde etmede lider olmasıyla birlikte manşetlere girdi. Adidas, Dolce & Gabbana, Tiffany, Gucci ve daha fazla tanınan marka arasından sıyrıldığı görüldü. Bu durum, elbette Nike’ın RTFKT’yi satın almasıyla öncü bir hareketlilik başlattı ve Nisan ayında ilk sürüm olan ‘Cryptokicks’ ile hayata geçti. Toplamda, spor giyim ve ayakkabı markası, NFT satışlarından 185 milyon dolarlık önemli bir gelir elde ettiğini açıkladı. Ayı piyasası içerisinde yaşanan olaylara bakıldığında, bu kazanç oldukça iyi.

nft

Solana’dan yeni proje ve Reddit’ten NFT ‘’koleksiyon avatarları’’

Budweiser, NFT’lerle ilgilenmeye halkın ilgisini gösteren ilk büyük şirketlerden biri oldu. Ancak NFT birasında yeni bir isim olduğu için bu hafta da beklemede olduğu belirtiliyor. Kendi kendini tanıtan proje, topluluk tarafından işletilen bir bira fabrikası olan Solana merkezli varilDAO tarafından ‘Solana Summer Shandy’ birası piyasaya sunuldu. Solana ağı biranın konserve versiyonunu, DeGods, Okay Bears ve kutunun markasını taşıyan daha pek çok projeyle birlikte blockchain’inin en büyük NFT projelerinden bazılarına da ev sahipliği yapacağını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl, sosyal medya platformu Reddit, bir NFT pazarı oluşturmayı planlaması üzerine dikkatleri üzerine çekti. 2022 yılının başında, Reddit tarafından yeni bir Pazar yerinden ise NFT profil resimlerini araştırdığı raporlar ortaya çıktı. Yıl ortasına kadar Reddit, etkileşimi yinelemeleri adına ‘Koleksiyon Avatarları’ için Polygon ağı ile eşleştiğini duyurdu.

Geçtiğimiz ay avatar projesinin yayınlanmasının ardından bu ay Reddit, platformda yeterli ‘karma’ya sahip uygun Reddit kullanıcıları için bunları ücretsiz olarak airdrop’larla dağıtacağını açıkladı. Ayı piyasasının ortasında, Reddit görünüşte NFT fikrini büyütmekten uzaklaştı ve bunun yerine ‘Koleksiyon Avatarları’ konusu üzerinde çalışmalara devam ediyor. Özellikle benzersiz bir ürün olarak konumlandırıyor ve fikre kapılmaktan kaçındığı belirtiliyor.

Animoca markaları 45 milyon dolar topladı

Animoca Brands Japan, geçtiğimiz hafta 45 milyon dolar topladı ve firmanın değerlemesini yaklaşık 500 milyon dolar olarak belirledi. Firma en çok The Sandbox’ın yaratıcıları olarak tanınıyor. Ayrıca Disney, AMC ve ‘The Walking Dead’ serisi, Formula E ve daha fazlası dahil olmak üzere güçlü IP sahipleriyle ortaklıklar kurdukları bilinyor. Animoca portföyünde şu anda 300’ün üzerinde yatırıma ulaştığı ve Japon yan kuruluşu için yapılan bu son işlemin, Japon pazarındaki NFT iş fırsatlarına aktarılacak.

Bored Ape Yacht Club yeni anlaşmalara imza atıyor

Eminem ve Snoop Dogg ile yetenekli ortakları güvende tutarken, Bored Ape Yacht Club Band Takımı M&M’s Candy ile Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga Labs ve Ape sahipleri için yoğun bir hafta oldu. Önde gelen NFT projesi, şekerleme markası M&M ve BAYC “grubu” KINGSHIP ile büyük bir marka ortaklığı da dahil olmak üzere, hafta boyunca bir dizi farklı anlaşmaya imza attı. KINGSHIP, UMG ile imza attı ve henüz herhangi bir müzik yayının yapılmadığı belirtiliyor. Ancak tanıtım odaklı girişimleriyle anlaşmaları güvence altına almak ve kısa süreliğine dikkat çekebilecek hamleler yapmak için kesinlikle bir tür çaba içerisinde olduğu belirtiliyor.

Bu arada, MTV Video Müzik Ödülleri (VMA) beklentisiyle Yuga Labs, hip-hop sanatçıları Eminem ve Snoop Dogg ile daha resmi bir ilişki olduğunu duyurdu. İkilinin metaverse’den ilham alan ortak çalışma parçası “From The D 2 The LBC”yi gerçekleştireceğini paylaştı. Yuga Labs konu ile illgili şunları söylüyor:

Her iki sanatçı da NFT’leri araştırdı ve ikisi de BAYC sahibi, bu nedenle daha resmi bir ilişkinin tomurcuklanmaya başladığını görmek şaşırtıcı değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Haftalık NFT Raporu: İşte Öne Çıkan NFT Haberleri