Güzellik yarışması…

0 0

Bizim nesil 2008 krizini hırsın açözlülüğün kuralsızlığın denetimsizliğin krizini gördü. Dünya daha kötütüsünü 90 yıl önce 1930’lu yıllarda uygarlık tarihinin en büyük ekonomik krizi olarak yaşadı. Kara Perşembe. ABDde batan banka sayısı 4 bine yaklaştı her dört kişiden üçü işsiz kaldı. Birçok insan varlığını sosyal konumu ve en önemlisi ruh sağlığını kaybetti.Piyasada para bir anda yok olduğu için insanlar ihtiyaçlarını karşılamada takas yoluna geri döndüler.
Buhran sadece ABDyi değil tüm dünyayı etkiledi. Son krizde olduğu gibi.

Yine son krizde olduğu gibi dönem kendi yıldızlarını yarattı. Bir önceki yazıda o kahinlerden/gurulardan bahsettik. 1929 buhranı da kendi starını yaratmıştı. John Maynard Keynes.

Eknomiyi yeniden yazan adam. Ama doğuştan star. 10 yaşında  geometri  ve cebir dalında uzmanlaşmışı 14 yaşında Etonda burs kazanmış. Cambridge Kings Collegeta matematik eğitimi yapması için açık burs kazanmış.

Aynı zamanda yatırımcı

Keynes 19211945 yılları arasında Kings College fonlarını yönetti. Spekülatördü. Kazandı kaybetti. Piyasaların doğasını gözlemliyordu. Hisse denedi yatırımcıları şirketlerin bilançoları üzerine analizler yapıp “şirket değerlemesi yaparak hisse fiyatını belirlemeye çalışırken Keynes gazeteleri okuyor ve toplumun psikolojisini yakalamaya çalışıyordu. Çünkü yatırım ona göre tam anlamıyla psikolojik bir hadiseydi. Toplumun psikolojisini doğru okuyan kazanırdı.

Keynes finansal piyasaları şöyle açıklıyordu

“Güzellik yarışmasında kimin birinci olacağını bilmek istiyorsanız önemli olan sizin kimi en  güzel bulduğunuz değildir; Yarışmanın birincisini bilebilmek için diğer jüri üyelerinin ne  düşündüğünü bilmek daha önemlidir.” Finansal piyasalarda işlem yapanlar…Kazanmak için yetkin becerilere tecürebeye bilgiye sahip olsanız da jüridekiler sıradansa sıradan insanların nasıl düşündüğünü anlamak zorundasınız. Kendinize ait fikriniz olsun tabii. Ama sürünün nereye gittiğini anlamazsanız o fikrin faydası tartışılır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku