İnananlar kaybetti… Şimdilik…

0 0

Kriz kıyamet senaryosu armagedoncular…2008 krizinden sonra dünyanın çok da kötü bir noktaya gittiği piyasaların bir aldatmaca içinde kabul edilmiş bir oyunu oynadığı bir gün uyanacağı fikrini paylaşanları biliyorsunuz.

En popülerleri en bilindik isimler listesi şöyle:

Nouriel Roubini
Jeff Gundlach
David Rosenberg
Marc Faber
George Soros
Paul Krugman

Hepsi de kahin medyaya göre. Bu listede Nobel ödüllü ekonomistler var ve değerli isimler. Bu isimlerin 2010 yılından bu yana neler söylediklerine baksanız çoktan öldük farkında değiliz.

10 yıl boyunca piyasa çökecek duvara toslayacağız dersiniz zaten kapitalizm 10 yılda bir kriz üretiyor işte o gün geldiğinde medya size büyücü/kahin muamelesi yapar başarılı bir PR yöntemiyle sizinle bir yemek yemek için binlerce dolar vermeye hazır bir kitle oluştururusunuz. Peki ya o 10 yıl arasında olanlar yani işin alternatif maliyeti? Bunun cevabı yazının sonunda.

Ne demişler bugüne kadar ekonomi ve finansın guruları ona bakalım. Çok uzatmayacağım çünkü hemen hemen hepsi aynı şeyleri söylüyor.

Aralık 2010:  Kriz kahini Nouriel Roubini konut piyasasına dair uyarılarda bulundu. Roubini “Konut piyasası çift dip süreci yaşıyor fiyatların gidebileceği tek yön aşağı” dedi.

Eylül 2018:  ‘Kriz kâhini’ olarak da bilinen ünlü ekonomist Nouriel Roubini  2020’ye gelindiğinde koşulların finansal krize yol açabileceğini söyledi.

Ocak 2019: Gundlach Bono kralı uyardı: En belirgin resesyon sinyali ile karşı karşıyayız

Nisan 2018 Gundlach:  “Yeni başkan Jerome Powell döneminde Fed piyasa hareketlerine daha az duyarlı olacak.”

Eylül 2017: Gundlach hisse senedi ve riskli varlık yatırımcılarının parasal gevşemenin sona ermesi ile birlikte “yıllar içerisindeki ilk dinamik değişimini görmek üzere olduklarını” belirtti.

Rosenberg önümüzdeki 12 ay içinde bir durgunluk olacak. Rosenberg yatırımcılarına gönderdiği raporda piyasalarda ayı piyasasına giriş öncesi bir dönemin yaşandığını belirtirken abartılı olan bu dönemin çok uzun süremeyeceğini dile getirdi.

Böyle devam ediyor uyarılar

Uyarılar ciddi. Peki piyasalar bu kaos/kıyamet kriz senaryolarına kulak asmış mı? Hayır

2010 yılından bugüne

S&P 500 endeksi %193
Alman borsası % 140
Borsa İstanbul %100 yükselmiş

ABD 10 yıllık tahvil % 56 oranında düşmüş
Alman 10 yıllık tahvil 320’den 02 ye düşmüş durumda

Güvenli liman altın Ocak 2010’da 1100 USD bugün 1450 USD seviyesinde.

Eğer 2010 yılından 2019 yılına kadar yukardaki listede adı geçen isimlerin tavsiyelerine uysaydınız ne olurdu? Aşağıdaki grafik dramatik bir tablo koyuyor ortaya.

Roubini ve Gundlach’ı dinleyenler % 60 kayıptalar
Rosenbergciler ve Faberciler  %55
Carl Icahn ve Soros fanları % 35
Krugman taraftarları % 25 civarı kayıptalar.

Sevdiğim bir söz var “ put your money where your mouth is”
Eğer gerçekten kendileri de söylediklerine paralarını yatırmışlarsa durum kendileri için de kötü..Şimdilik tabii.

Başka bir söz daha var onu da seviyorum “kötümserler haklı çıkar iyimserler kazanır”

Ufuktaki  riski görmezden gelmek değil ama anlamsız karamsarlığın çevreye de zararı var.

Partiyse parti gözünü gerçeklere kapatmaksa kapatmak nasıl sıfatlanırsa sıfatlansın riske değil de fırsata bakanlar 9 yılda kazandı. İlelebet böyle gitmeyecek tabii ama ben bu krizci kaosçu tayfadan fena halde sıkıldım bir sonraki krizde bu isimlere vay be yine bildi diye prim yaptırılmasına itirazım var.

Çünkü evet bir krize daha gidiyoruz ama o listedeki isimler öyle diyor diye değil kapitalizmin kendi doğası gereği.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku